Mam numer księgi wieczystej, ale to nie ta księga

Czasami zdarza się, że mamy numer księgi wieczystej prowadzonej w formie papierowej, jednakże po wpisaniu w elektronicznej wyszukiwarce ksiąg wieczystych dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) pojawia nam się całkowicie inna nieruchomość, niż ta której szukamy. Świadczy o tym choćby inny rodzaj księgi wieczystej, szukana to księga dla nieruchomości lokalowej a wyświetla nam się dla nieruchomości gruntowej. Ponadto inny jest też właściciel.
 
Takie rzeczy się zdarzają, wynikają z zaszłości historycznych i dotyczą przeważnie niskich numerów ksiąg tak do 10000 (przykładowo kw nr 8562).
 
Księgi wieczyste prowadzone przez małe sądy, „wchłaniane” były przez większe sądy wieczystoksięgowe.                      A działo się tak w związku z  rozszerzaniem administracyjnych granic dużych miast. Przykładowo w Krakowie taki proces miał miejsce zaraz po II WŚ w związku z przyłączeniem do Krakowa Nowej Huty wraz z dawnymi gminami takimi jak chociażby Bieńczyce, Krzesławice, Mistrzejowice.czy też Mogiła. W konsekwencji dochodziło do sytuacji, że w dużym sądzie były dwie księgi wieczyste o takich samych numerach np.: 8562. Przy czym jedna księga opisywała grunt zabudowany kamienicą a druga działkę rolną. Żeby uniknąć pomyłek w spisach papierowych ksiąg wieczystych i na okładkach dodawano kolejne litery alfabetu i tak np.: mieliśmy kw nr 8562a (grunt z kamienicą) i kw nr 8562b (grunt rolny). Tak długo jak księgi były prowadzone w formie tradycyjnej (papierowej) dodatnie literki do numeru księgi załatwiało sprawę.
 
Problem pojawił się przy migracji ksiąg papierowych (tradycyjnych) do systemu księgi wieczystej elektronicznej. W systemie księgi wieczystej nie można rejestrować numerów ksiąg z dodatkiem liter. Dlatego też jedna z ksiąg musiała otrzymać nowy numer. W naszym przykładzie kw nr 8562a stała się KR4P/00008562/3 (oczywiście nie ma takiego oznaczenia jak KR4P sam numer kw jest też przypadkowy ;) to tylko przykład) natomiast kw nr 8562b otrzymała numer KR4P/00026325/0.
 
Pojawia się pytanie jak w takim razie ustalić nowy numer księgi wieczystej? Konieczna jest wizyta w wydziale ksiąg wieczystych, można też zadzwonić z prośbą o sprawdzenie, czy nie zmieniono numeru starej księgi podczas migracji.
 
Jako ciekawostkę mogę wskazać, że w Krakowie natknąłem się na takie same numery ksiąg wieczystych z czterema „literkowymi rozszerzeniami”. Inne wydziały ksiąg wieczystych, w których prowadzona jest podwójna numeracja albo księgi zmieniały miejsce przechowywania to choćby Oświęcim i Wieliczka. W przypadku Wieliczki, niektóre księgi wieczyste z Wieliczki trafiły do Krakowa, żeby po jakimś czasie znowu wrócić do starego sądu w Wieliczce, ot taka mała migracja międzysądowa ;)
 
Tak więc Drodzy Czytelnicy jak pojawi się wam taki problem, to wcale nie znaczy że sąd coś namieszał. Po prostu jakoś to trzeba było zorganizować, ale wszystko da się odnaleźć :) 

Podobne wpisy:
Jak ustalić numer księgi wieczystej
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również