Jak ustalić numer księgi wieczystej

Jak ustalić numer księgi wieczystej

Skuszony wizją lepszego pozycjonowania strony mojej kancelarii w Googlu ;) czyniąc zadość sugestiom mojego webmastera, ażeby strona miała treść, zaczynam redagować swojego bloga. Choć sam tajników Internetu nie pojmuję, wychodzę z założenia, że po to się uczymy całe życie w swojej branży, żeby uznać supremację innych speców w ich dziedzinach i słuchać ich rad, tak więc zaczynam przygodę z blogiem. Jak już wspomniałem na pozycjonowaniu się nie znam, ale o księgach wieczystych mogę Państwu parę ciekawych rzeczy opowiedzieć. Tak więc zapraszam do lektury pierwszego i mam nadzieje, że nie ostatniego wpisu.

Jak ustalić numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste są jawne, każdy może je przeglądać pod czujnym okiem kamer i pracowników sądu (w przypadku ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej) lub w zaciszu swojego mieszkania przed komputerem w przypadku ksiąg wieczystych elektronicznych. Tylko jak sprawdzić księgę wieczystą nie znając jej numeru? Najpierw należy ustalić numer działki ewidencyjnej i jej położenie (obręb, jednostkę ewidencyjną). Korzystając z genialnego portalu www.geoportal.gov.pl można ustalić numer, obręb i jednostkę ewidencyjną większości działek rolnych i nierolnych. Dlaczego nie wszystkich? Ponieważ geoportal udostępnia dane i mapy wykorzystywane do celów np.: ustalania dopłat bezpośrednich dla rolników, stąd mapy te obejmują przede wszystkim tereny wsi i mniejszych miejscowości. Próżno szukać w geoportalu map dla Krakowa, Wrocławia czy też Warszawy. Ostatnio szukałem działki na terenie Jaworzna niestety geoportal też tego miasta nie obejmuję, ale Jaworzno ma swój własny portal z informacją przestrzenną, podobnie Kraków ma swój autorski Miejski System Informacji Przestrzennej (ostatnio został rozbudowany o kolejne funkcje.. kocham za to moje miasto) w skrócie „msip”, tak też szukam linku do tego portalu wpisując w googlach „msip Kraków”. Jeszcze jedna uwaga odnośnie geoportalu, ułatwia ona niezmiernie pracę, ale nie można go traktować jak ewidencji gruntów i budynków, gdyż tym nie jest. Dane zawarte w geoportalu nie są aktualizowane na bieżąco.
 
Mając już numer działki, dla której szukamy księgi wieczystej, kolejnym krokiem jest ustalenie numeru księgi wieczystej.

Aktualizacja 9-07-2014
I tu się zaczynają schody, jeszcze niedawno poniższy wpis był aktualny i ustalenie numeru księgi wieczystej nie stanowiło żadnego problemu, ale obecnie ePuap nie przewiduje udzielania informacji bez wykazania, że jest się właścicielem nieruchomości lub ma się interes prawny. Z jednej strony ułatwiają dostęp do elektronicznych wydruków ksiąg wieczysych mających moc dokumentu urzędowego a z drugiej strony utrudniają dostęp do informacji zapewniających bezpieczeństwo obrotu prawnego i ułatwiających dochodzenie swoich roszczeń. Kroczek do przodu dwa kroczki do tyłu..

Wpis archiwalny
Sposoby są generalnie dwa: bez wychodzenia lub z koniecznością wyjścia z domu. Pierwszy wymaga założenia konta na platformie ePuap, do czego gorąco namawiam (obecnie takich profili jest zaledwie 55 tyś trochę mało jak na 17 mln potencjalnych petentów wszelkiego rodzaju urzędów). Mając założone konto na platformie ePuap odpada problem podpisu elektronicznego, wniosek do wydziału ewidencji gruntów można wysłać z platformy ePuap nie wychodząc z domu wystarczy dostęp do Internetu. Przykładowo, w Krakowie działa to tak, najpierw należy opłacić przelewem opłatę w wysokości 4 zł. (opłata za udzielenie informacji o nr księgi wieczystej) na konto Urzędu Miasta, ale nie to na które przelewa się opłaty skarbowe. 4 zł. wpłacamy na specjalne konto tylko do wpłat za informacje lub materiały uzyskane z ewidencji gruntów numer konta na stronie wydziału geodezji. Mając elektroniczne potwierdzenie przelewu w formacie PDF, załączamy je do wniosku. Wypełniamy formularz elektroniczny który jest na tyle prosty do wypełnienia, że chyba nie wymaga wyjaśnienia, dodam tylko że działkę można wskazać podając jej nr, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres. Przeważnie na drugi dzień roboczy otrzymujemy mejla z informacją o numerze księgi wieczystej. Cała operacja zajmuję ok. 1 godziny czasu i kosztuje całe 4 zł. a wszystko to bez wychodzenia z domu/biura.
 
A jest jeszcze druga opcja można udać się do urzędu - wydziału zajmującego się ewidencją gruntów (w Krakowie przy ul. Grunwaldzkiej) wypełnić formularz, opłacić w kasie… i odstać swoje w kolejce ;)

 

Inne popularne wpisy:
Kiedy wpis w księdze wieczystej staje się prawomocny
Co oznacza kod żądania w księdze wieczystej
Wykaz zmian gruntowych zamiast wyrysu z ewidencji gruntów i budynków
Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości
Mam numer księgi wieczystej, ale to nie ta księga


 
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również