Prawo spadkowe to bardzo rozbudowana gałąź prawa cywilnego, regulująca nie tylko przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci spadkodawcy. Najczęściej o prawie spadkowym myślimy w kategoriach nabycia spadku. Jednakże spadek to nie tylko aktywa, lecz także długi spadkowe oraz współdziedziczenie z innymi spadkobiercami. W prawie spadkowym spadkobiercy ustawowi mogą zostać pominięci w dziedziczeniu, co wiąże się z dochodzeniem zachowku od osób obdarowanych testamentem lub darowiznami za życia spadkodawcy.
W sprawach z zakresu prawa spadkowego specjalizuję się w przeprowadzaniu spraw spadkowych, w tym w dziale spadku i podziale majątku dorobkowego, w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości (działek, kamienic, mieszkań, gospodarstw rolnych), aby spadkobierca mógł swobodnie rozporządzać swoją nieruchomością.
Specjalizacja kancelarii obejmuje także pomoc w sprawach, gdy masa spadkowa jest obciążona długami lub zmarły pozostawił wyłącznie długi. W takich sytuacjach pomagam w ustaleniu składu spadku (aktywów i pasywów), co wymaga pozyskania dokumentów z urzędów, banków, instytucji pożyczkowych oraz od wierzycieli prywatnych.
Zajmuję się przygotowaniem wniosków o spis inwentarza. Wspieramy spadkobiercę w negocjacjach z wierzycielami w celu spłaty zadłużenia spadkowego.
W sytuacji, gdy spadek obejmuje wyłącznie długi, spadkobiercy często decydują się na jego odrzucenie. Pomagam osobom mieszkającym za granicą, które nie mogą przyjechać do Polski, w przeprowadzeniu spraw spadkowych i odrzuceniu spadku w imieniu własnym oraz małoletnich dzieci.
Specjalizuję się również w sprawach związanych z zachowkiem, jego dochodzeniem oraz obroną przed roszczeniami uprawnionych spadkobierców. Zapewniam kompleksową pomoc dla moich Klientów – od porad prawnych z zakresu prawa spadkowego, przez reprezentację przed sądem, aż do uzyskania prawomocnego postanowienia stwierdzającego nabycie praw do spadku.
Czy w kancelarii w ramach pomocy w prawie spadkowym można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia?
Nie, ponieważ poświadczenie dziedziczenia ustawowego jest czynnością notarialną, a sam zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego sporządza notariusz. Pomoc notariusza w sprawach stwierdzenia nabycia spadku jest jednak ograniczona. We wszystkich sprawach spadkowych, w których notariusz nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego (m.in. spór co do praw spadkowych, nieobecność w kraju spadkobierców, powołanie do spadku w testamencie szczególnym, brak numeru PESEL spadkodawcy), pomagamy w sądowym stwierdzeniu nabycia spadku.
Czy w zakresie prawa spadkowego zajmujecie się prowadzeniem spraw po kilku spadkobiercach zmarłych w różnych, odległych datach?
Tak, zajmuję się takimi sprawami z zakresu prawa spadkowego, bez względu na przepisy obowiązujące w dniu otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). W rachubę wchodzi – oprócz obecnie obowiązującego Kodeksu Cywilnego – także dekret prawo spadkowe i austriacki kodeks cywilny (ABGB).
Nabyłem w spadku długi, a nie chcę odrzucać schedy spadkowej tylko spłacić wierzycieli i nie wiem jak się za to zabrać.
Ten aspekt prawa spadkowego jest mi szczególnie bliski. Pomagam przeprowadzić postępowanie spadkowe, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ustalenie długów spadkowych oraz negocjacje z wierzycielami. W przypadku nieruchomości zadłużonych hipotecznie i objętych egzekucjami komorniczymi negocjuję z bankiem warunki spłaty zadłużenia oraz pomagamy w sprzedaży nieruchomości.
Mieszkam w USA, chciałbym przeprowadzić spadek w Polsce, jakie dokumenty są potrzebne, aby kancelaria zajęła się sprawą w moim imieniu?
Zakładając, że od otwarcia i dowiedzenia się o tytule powołania do spadku nie upłynęło 6 miesięcy, a więc jest jeszcze czas na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, konieczne jest przesłanie pełnomocnictwa szczególnego do złożenia w imieniu Klienta oświadczenia o przyjęciu spadku. Pełnomocnictwo powinno być opatrzone podpisem notarialnie poświadczonym. Klient może skorzystać z amerykańskiego odpowiednika notariusza (notary public), który prześle dokument do właściwego departamentu danego stanu nadającego klauzulę apostille. Po otrzymaniu dokumentu zajmuję się jego tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego. Alternatywnie można skorzystać z pomocy polskiego konsulatu w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles lub polskiej ambasady w Waszyngtonie. Szczegóły pełnomocnictwa przesyłam po otrzymaniu niezbędnych danych spadkodawcy oraz potencjalnych spadkobierców.
Czy przeprowadzając spadek, zajmujecie się także rozliczeniem z urzędem skarbowym podatku od spadków i darowizn oraz wpisami w księdze wieczystej?
Tak, zajmuję się sprawami spadkowymi kompleksowo, oprócz przygotowania odpowiednich deklaracji podatkowych (SD-3, SD-Z2), przygotowuję wnioski o ujawnienie praw spadkobiercy w księgach wieczystych i ewidencji gruntów i budynków.
Czy przeprowadzacie sprawy spadkowe po osobach zmarłych za granicą?
Tak, jeśli zmarły spadkodawca był obywatelem polskim (mógł mieć też podwójne obywatelstwo) i pozostawił majątek na terenie Polski.
Mieszkam za granicą, nie mogę przyjechać do Polski żeby odrzucić spadek w imieniu swoim i moich małoletnich dzieci.
Na podstawie udzielonych pełnomocnictw (w formie aktów notarialnych) reprezentuję przed sądem w sprawie odrzucenia spadku oraz zajmuję się uzyskaniem zgody sądu rodzinnego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłych czynności majątkiem dziecka (zgody sądu na odrzucenie w imieniu małoletniego spadku po zadłużonym spadkobiercy).
Mój kontrahent zmarł po otrzymaniu faktury, nie uregulował należności.
Specjalizujemy się w prawie spadkowym, w tym w dochodzeniu zapłaty od spadkobierców zmarłego dłużnika. Ustalam krąg spadkobierców i w razie potrzeby kierujemy powództwa o zapłatę lub pozyskuję tytuł wykonawczy przeciwko spadkobiercom zmarłego dłużnika.
Prawo spadkowe Kraków - Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią w Krakowie. Pomagam kompleksowo w zakresie prawa spadkowego.