Kiedy zakończy się migracja ksiąg wieczystych

Kiedy zakończy się migracja ksiąg wieczystych
Kiedy zakończy się migracja ksiąg wieczystych
 
Na początek małe wyjaśnienie: migracją ksiąg wieczystych nazywa się proces przenoszenia treści księgi wieczystej prowadzonej w formie papierowej do wersji prowadzonej w formie elektronicznej. Osoby zajmujące się w sądach powyższymi czynnościami nazywa się migratorami.
 
Migracja ksiąg wieczystych zapoczątkowana został 1 lipca 2003 r. W tym dniu weszła w życie Ustawa  z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz.U. z 2003 r. Nr 42, poz. 363). Z informacji które pojawiają się co pewien czas wynika że proces przenoszenia treści przeszło 20 mln ksiąg wieczystych prowadzonych przez 348 wydziałów sądów wieczystoksięgowych, ma się zakończyć na przełomie 2013/2014 r. Termin ten wydaję się być realnym, biorąc pod uwagę, że większość sądów ma już zmigrowane księgi tzn. wszystkie księgi z takiego sądu można przeglądać w Internecie. Przykładowo w Krakowie i okolicach tylko Wydział Zamiejscowy w Proszowicach jeszcze nie zakończył migracji (stan na 16 sierpnia 2012 r.), wszystkie pozostałe krakowskie i okoliczne sądy mają już migrację za sobą.
 
Postępy migracji można śledzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Rejestry i ewidencje/Nowa księga wieczysta, znajduje się plik w formacie wordowskim o nazwie: „Wykaz wydziałów ksiąg wieczystych w których wdrożono system informatyczny”.  Z powyższego rejestru możemy dowiedzieć się w jakich sądach zakończono migrację (zaznaczone kolorem żółtym), kiedy rozpoczęła się migracja i jaki jest adres wydziału ksiąg wieczystych.
 
Zakończenie procesu migracji w pełni urzeczywistni formalną zasadę jawności ksiąg wieczystych. Następnym krokiem powinno być powiązanie systemu ksiąg wieczystych z elektroniczną ewidencją gruntów, także ogólnie dostępną.

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również