Kiedy zakończy się migracja ksiąg wieczystych

Kiedy zakończy się migracja ksiąg wieczystych
Kiedy zakończy się migracja ksiąg wieczystych
 
Na początek małe wyjaśnienie: migracją ksiąg wieczystych nazywa się proces przenoszenia treści księgi wieczystej prowadzonej w formie papierowej do wersji prowadzonej w formie elektronicznej. Osoby zajmujące się w sądach powyższymi czynnościami nazywa się migratorami.
 
Migracja ksiąg wieczystych zapoczątkowana został 1 lipca 2003 r. W tym dniu weszła w życie Ustawa  z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz.U. z 2003 r. Nr 42, poz. 363). Z informacji które pojawiają się co pewien czas wynika że proces przenoszenia treści przeszło 20 mln ksiąg wieczystych prowadzonych przez 348 wydziałów sądów wieczystoksięgowych, ma się zakończyć na przełomie 2013/2014 r. Termin ten wydaję się być realnym, biorąc pod uwagę, że większość sądów ma już zmigrowane księgi tzn. wszystkie księgi z takiego sądu można przeglądać w Internecie. Przykładowo w Krakowie i okolicach tylko Wydział Zamiejscowy w Proszowicach jeszcze nie zakończył migracji (stan na 16 sierpnia 2012 r.), wszystkie pozostałe krakowskie i okoliczne sądy mają już migrację za sobą.
 
Postępy migracji można śledzić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Rejestry i ewidencje/Nowa księga wieczysta, znajduje się plik w formacie wordowskim o nazwie: „Wykaz wydziałów ksiąg wieczystych w których wdrożono system informatyczny”.  Z powyższego rejestru możemy dowiedzieć się w jakich sądach zakończono migrację (zaznaczone kolorem żółtym), kiedy rozpoczęła się migracja i jaki jest adres wydziału ksiąg wieczystych.
 
Zakończenie procesu migracji w pełni urzeczywistni formalną zasadę jawności ksiąg wieczystych. Następnym krokiem powinno być powiązanie systemu ksiąg wieczystych z elektroniczną ewidencją gruntów, także ogólnie dostępną.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również