Dlaczego działki bez dojazdu są relatywnie tanie

Dlaczego działki bez dojazdu są relatywnie tanie

Pewne zjawiska ekonomiczne np.: wartość rynkową działek bez dojazdu łatwo wyjaśnić na przykładach. Ostatnio zakończyła się sprawa, w której miałem okazję reprezentować jednego z uczestników. Była to sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej dla jednej z działek bez dostępu do drogi publicznej. W toku sprawy do wniosku dołączyli się także inni właściciele izolowanych od drogi publicznej nieruchomości.

Pierwsza rozprawa odbyła się w maju 2012 r. ostatnia w grudniu 2015 r. W sumie rozpraw było 8 z tego 3 miały charakter wizji lokalnej. Apelacji z żadnej strony nie było więc sprawa zakończyła się w I instancji.

W sprawie powołanych zostało trzech biegłych; jeden geodeta i dwóch rzeczoznawców majątkowych. Ustalone przez Sąd wynagrodzenie biegłych (ujęte łącznie) wyniosło 12 303,11 zł.

W sprawie sądowej o ustanowienie służebności drogi koniecznej należy też uwzględnić wysokość należnych właścicielom obciążanych drogą służebną nieruchomości rekompensat za ograniczenie ich praw właścicielskich do nieruchomości. Tu koszt zależy od wartości działek i wyceny sporządzonej przez biegłego.

Jeśli sprawą ma się zająć prawnik trzeba też doliczyć jego honorarium, a w tego typu sprawach jest ono zależne od ilości rozpraw.

Czas i koszty ustanowienia służebności, to główne przyczyny, dla których działki bez dojazdu mają relatywnie niższą cenę niż działki z zapewnionym (prawnie) dojazdem do drogi publicznej.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również