Działka bez dojazdu. Dlaczego działki bez dostępu do drogi publicznej są relatywnie tanie?

Działka bez dojazdu. Dlaczego działki bez dostępu do drogi publicznej są relatywnie tanie?

Ustanowienie służebności drogi koniecznej do działki - przykład

Pewne zjawiska ekonomiczne np.: wartość rynkową działek bez dojazdu łatwo wyjaśnić na przykładach. Ostatnio zakończyła się sprawa, w której miałem okazję reprezentować jednego z uczestników. Była to sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej dla jednej z działek bez dostępu do drogi publicznej. W toku sprawy do wniosku dołączyli się także inni właściciele izolowanych od drogi publicznej nieruchomości.

Pierwsza rozprawa odbyła się w maju 2012 r. ostatnia w grudniu 2015 r. W sumie rozpraw było 8 z tego 3 miały charakter wizji lokalnej. Apelacji z żadnej strony nie było więc sprawa zakończyła się w I instancji.

W sprawie powołanych zostało trzech biegłych; jeden geodeta i dwóch rzeczoznawców majątkowych. Ustalone przez Sąd wynagrodzenie biegłych (ujęte łącznie) wyniosło 12 303,11 zł.

W sprawie sądowej o ustanowienie służebności drogi koniecznej należy też uwzględnić wysokość należnych właścicielom obciążonych drogą służebną nieruchomości rekompensat za ograniczenie ich praw właścicielskich do nieruchomości. Tu koszt zależy od wartości działek i wyceny sporządzonej przez biegłego.

Jeśli sprawą ma się zająć prawnik trzeba też doliczyć jego honorarium, a w tego typu sprawach jest ono zależne od ilości rozpraw.

Dlaczego działki bez dostępu do drogi publicznej mają niższą cenę?

Czas i koszty ustanowienia służebności, to główne przyczyny, dla których działki bez dojazdu mają relatywnie niższą cenę niż działki z zapewnionym (prawnie) dojazdem do drogi publicznej.

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również