Pozew wspólnoty mieszkaniowej o zapłatę a numer NIP

O tym że w pozwie o zapłatę przeciwko dłużnikowi wspólnoty mieszkaniowej należy wskazać numer NIP wspólnoty (strony powodowej) zapewne już każdy wie. Ale jak udowodnić, że taki numer NIP jest faktycznie przypisany do danej wspólnoty? Ja radzę sobie z tym w ten sposób, że załączam do pozwu wydruk z rejestru REGON danej wspólnoty mieszkaniowej. Elektroniczny rejestr REGON jest dostępny pod adresem http://stat.gov.pl/regon/. Wyszukiwanie podmiotów ujawnionych w tym rejestrze następuje nie po nazwie tylko po numerze NIP lub REGON. Gdyby ktoś miał problem z ustaleniem numeru NIP wspólnoty mieszkaniowej wystarczy wpisać w googlach  „nazwa wspólnoty miasto w którym się znajduje i NIP”. Google przeważnie odsyła do strony krs-online. W ten sposób ustalamy numer NIP i REGON danej wspólnoty mieszkaniowej, a następnie weryfikujemy go za pomocą elektronicznej bazy REGON.

Do pozwu załączam tylko jeden egzemplarz takiego wydruku. Wychodzę z założenia, że jest to dokument istotny tylko dla sądu, aby sąd mógł zweryfikować prawidłowość numeru, który następnie zostaje wpisany na klauzuli wykonalności.  Nie jest to żaden dowód w sprawie, tak więc nie ma potrzeby załączania dowodu dla strony pozwanej.

Czy dokument taki jest konieczny i czy bez niego sąd nie wyda nakazu zapłaty? Zapewne nie. Skoro ustawodawca nałożył na sąd obowiązek weryfikowania tych numerów, sąd zapewne ma dostęp do bazy pozwalającej na weryfikacje numerów NIP. Choć staranność nakazuje przedłożyć wszystkie dokumenty i dane, które ułatwiają sądowi pracę  im mniej sąd ma pracy z naszym pozwem, tym szybciej wyda nakaz zapłaty.

Jak ustalić numer PESEL dłużnika wspólnoty mieszkaniowej za pomocą  ksiąg wieczystych, przeczytasz tutaj.

 
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również