Ten artykuł kieruję przede wszystkim do zarządców i administratorów wspólnot mieszkaniowych, którzy dochodzą roszczeń pieniężnych od członków uchylających się od ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych.
W kontekście ostatnich zmian w procedurze cywilnej, nakazujących ustalenie numeru PESEL pozwanego przez sąd lub powoda, coraz większego znaczenia nabierają proste, szybkie i niedrogie sposoby pozyskania tego numeru.
Art. 2081 Kodeksu postępowania cywilnego
Sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku - numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.
W dobrze pojętym interesie powoda leży ułatwienie pracy sądowi poprzez wskazanie w pozwie numeru PESEL pozwanego.
Pomocnym narzędziem jest tu elektroniczna księga wieczysta. W dziale II, oprócz imienia i nazwiska właściciela (użytkownika wieczystego), znajdują się również imiona jego rodziców oraz numer PESEL.
Wprawdzie w większości ksiąg wieczystych elektronicznych, powstałych w wyniku przeniesienia treści ksiąg papierowych (w tzw. procesie migracji), numer PESEL nie jest wpisany, jednak same imiona rodziców już ułatwiają sądowi jego ustalenie. Przyspieszy to wydanie nakazu zapłaty i dochodzenie należnych wspólnocie roszczeń.
Struktura elektronicznej księgi wieczystej składa się z działów, rubryk i pól, przy czym te ostatnie mogą być podzielone na podrubryki i podpola
Numer PESEL właściciela znajdziemy w dziale II księgi wieczystej elektronicznej w podrubryce 2.2.5 – „Osoba fizyczna", w podpolach: nr 2.2.5.6 (imię ojca), 2.2.5.7 (imię matki) i 2.2.5.8 (PESEL).
Podsumowanie
- Sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeśli osoba ta jest zobowiązana do jego posiadania.
- W interesie powoda leży samodzielne ustalenie i wskazanie numeru PESEL w pozwie.
- Elektroniczna księga wieczysta zawiera w dziale II dane właściciela, w tym imiona rodziców i numer PESEL.
- Numer PESEL znajduje się w podrubryce 2.2.5 działu II, w podpolu 2.2.5.8, wraz z imionami rodziców w podpolach 2.2.5.6 i 2.2.5.7.
- W przypadku starszych ksiąg wieczystych przeniesionych do wersji elektronicznej, nawet jeśli sam PESEL nie jest wpisany, imiona rodziców właściciela ujawnione w księdze wieczystej pomagają sądowi w jego ustaleniu.