Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Co warto wiedzieć?

Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Co warto wiedzieć?

Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości - zmiany wprowadzone 3 maja 2012 roku

Sprawa dotyczy art. 924 Kodeksu postępowania cywilnego, a właściwie jego § 2 dodanego ustawą z dnia 16.09.2011. (Dz.U. z 2011, Nr 233, poz. 1381). Zmiany Kpc nazywane „nowelą majową” weszły w życie 3 maja 2012 r. i to jest data graniczna, którą warto zapamiętać.

Wykreślenie wzmianki o egzekucji z księgi wieczystej - aktualne przepisy

Obecne brzmienie art. 924.
§ 1. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.
§ 2. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów.

Poprzednio, przed 3 maja 2012 r. art. 924 Kpc składał się tylko z § 1. (właściwie.. nie miał żadnego paragrafu był samodzielną jednostką tekstu prawnego)

Wykreślenie egzekucji z księgi wieczystej - jakie są obowiązki komornika w tym zakresie?

Czyli komornik po zakończeniu postępowania egzekucyjnego tj. po wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, w którym zawsze będzie wskazana kwota jaką ma zapłacić dłużnik/dłużnicy komornikowi za jego trud egzekucji, złoży wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji. Kolejny raz ustawodawca pokazuję jaki jest dobrotliwy i jak chce dla ludzi dobrze. Niby wszystko pięknie tylko, że § 2 art. 924 ma zastosowanie do spraw egzekucyjnych wszczętych po dacie 3 maja 2012 (vide art. 9 ustawy z 16.09.2011 r.) i czy aby na pewno komornik ma czas, chęci i interes w tym aby „czyścić” dłużnikowi bądź potencjalnemu nabywcy nieruchomości księgę wieczystą? Szczerze w to wątpię.

Wniosek o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji - dlaczego warto go złożyć?

Natomiast doświadczenie życiowe podpowiada, że jak się samemu sprawy nie popchnie lub jeszcze lepiej nie zleci tego fachowcowi, to wpis w KW będzie figurował bardzo długo i blokował możliwość uzyskania kredytu bądź sprzedania nieruchomości.

Ile kosztuje wniosek o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji?

Na zakończenie dodam tylko, że wniosek o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji wymaga opłaty sądowej w wysokości 30 zł. i prawomocnego komorniczego postanowienia o umorzeniu egzekucji jako załącznika do wniosku. 

Kraków, 21 lipca 2012 r.

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również