Choć dużo się mówi o cyfryzacji działalności organów publicznych, to jednak postęp w tym zakresie jest nadal niewielki. Większość postępowań sądowych (poza wpisami do KRSu i postępowaniami przed sądem upadłościowym) nadal prowadzona jest w formie papierowej. To wymusza sposób działania mojej kancelarii. Choć konsekwentnie testuję, wdrażam i ulepszam rozwiązania za zakresu „paperless”, to jednak całkowicie od papieru nie ucieknę.
Jednym z takich podstawowych dokumentów, który najczęściej otrzymuję w formie papierowej, jest pisemne pełnomocnictwo, umocowujące do występowania w konkretnej sprawie lub upoważniające do wszczęcia postępowania sądowego (np.: sprawy o zasiedzenie nieruchomości, o rozgraniczenie lub przeprowadzenie postępowania spadkowego) lub administracyjnego (np. sprawę o wymeldowanie).
Pełnomocnictwo Klient może podpisać podczas spotkania w biurze kancelarii, ale jeśli Mocodawca mieszka w innym mieście niż Kraków lub poza granicami Polski – pozostaje dostarczenie dokumentu drogą pocztową lub kurierską. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można przekazać niezbędne dokumenty do sprawy.
W poniższym wpisie zebrałem wszystkie metody jakimi, można dostarczyć niezbędny dokumentów do Kancelarii Radcy Prawnego Piotra Furtaka.
Wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej lub kuriera.
W przypadku nadania listu za pośrednictwem Poczty Polskiej - Klient ma dwie możliwości. Wysłanie listu zwykłego (nierejestrowanego), to rozwiązanie polecam raczej przy dokumentach, które można łatwo odtworzyć np. podpisane pełnomocnictwo. W przypadku dokumentów, których utrata naraziłaby Mocodawcę na niepotrzebne koszty i konieczność ich pozyskiwania zalecam wysyłanie dokumentów listem poleconym (a więc przesyłką rejestrowaną).
Tak więc, listem zwykłym można wysłać:
- podpisane pełnomocnictw;
- wszelkie kserokopie dokumentów;
Listem poleconym wysyłamy:
- pisma otrzymane z sądu;
- wypisy aktów notarialnych (testamenty notarialne, akty poświadczenia dziedziczenia, wszelkie umowy i oświadczenia z podpisem notarialnie poświadczonym);
- pisma przeciwników procesowych;
- testamenty własnoręczne (jeśli nie ma innej możliwości przekazania osobiście, jest to tak ważny dokument, że choć nie zdarzyło mi się jeszcze w mojej praktyce zawodowej, aby przesyłka rejestrowa zaginęła, nie można całkowicie wykluczyć takiego ryzyka).
Adres Kancelarii to:
Piotr Furtak
Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Szlak 65/512
31-153 Kraków
W przypadku nadania listu za granicą warto dopisać kraj adresata: Poland/Polen/Pologne/Polonia/פולין/Πολωνία/
Mam problem ze swobodnym poruszaniem się, nie mam możliwości oczekiwania w kolejce na poczcie. Nie lubię poczty.
Dla osób, które mają problemy z poruszaniem się lub nie mają czasu i siły oczekiwać w kolejce do okienka 20-30 minut – stosuję następujące rozwiązanie.
Na wskazany adres Mocodawcy wysyłam listem zwykłym:
- wydruk formularza pełnomocnictwa (do podpisania)
- zaadresowaną na dane kancelarii kopertę z nadrukowanym znaczkiem (opłatą pocztową).
Taki list wystarczy wrzucić do skrzynki na listy lub poprosić kogoś ze znajomy, lub rodziny o taką przysługę.
Po otrzymaniu przesyłki, zawsze potwierdzam Mocodawcy, że dokumenty dotarły i jest wszystko ok.
Proszę pamiętać, że list zwykły wysłany w Krakowie na krakowski adres potrafi „iść” nawet pięć dni roboczych.
Mieszkam/pracuję niedaleko Kancelarii czy mogę podrzucić dokumenty?
Oczywiście jest to wygodne rozwiązanie, jednak często jestem poza biurem (np. w sądzie na rozprawie lub oględzinach działek w sprawach o rozgraniczenie, albo ustanowienie służebności gruntowej). Dlatego wszelkie dokumenty proszę dostarczać w kopercie opisanej „Piotr Furtak pok. 512”. Dzięki temu nie zginą i trafią do mnie bezpośrednio.
Dokumenty można zostawić w pokoju nr 409, znajdującym się na IV piętrze w budynku przy ul. Szlak 65 w Krakowie. W budynku są dwie windy. Biurowa „wewnętrzna poczta” jest czynna w godzinach od 8 do 15 w każdy dzień roboczy.
Chciałbym wysłać dokumenty do paczkomatu.
Dokumenty wysyłane za pośrednictwem InPostu proszę adresować na paczkomat nr KRA19A
Znajdujący się w Galerii Krakowskiej Pawia 5, Kraków 31-154
Przejście między Galerią Krakowską a Dworcem Kolejowym
Mój numer telefonu 881 20 30 90
Mam kwalifikowany podpis elektroniczny
Last but not least – ostatni, ale nie mniej ważny sposób przekazania dokumentu np.: pełnomocnictw to wysyłka podpisanego formularza pełnomocnictwa (standardowo przygotowuję formularz pełnomocnictwa w formacie pdf i przesyłam na adres skrzynki email Mocodawcy) opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który w skutkach prawnych jest równoznaczny z podpisem własnoręcznym.
Przy czym proszę pamiętać, że w postępowaniu cywilnym przed sądem powszechnym podpis złożony za pośrednictwem profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel nie jest podpisem kwalifikowanym, a jedynie podpisem elektronicznym - niewystarczającym do tego postępowania. Może kiedyś się to zmieni, na razie przepisy nie dopuszczają takiej formy podpisywania pełnomocnictw.
Osobiście nie mam jakiś szczególnych preferencji w wyborze powyższych rozwiązań, każde z nich jest dla mnie wystarczające. Ważne, żeby dokumenty dotarły, dzięki czemu mogę szybko podjąć działania procesowe w imieniu Mocodawcy. Wybór najwygodniejszego rozwiązania pozostawiam Klientowi. Proszę tylko o powiadomienie sms/emailem o tym, że dokumenty zostały nadane (paczkomatem), wysłane (kurierem lub pocztą polską) lub pozostawione w pokoju nr 409 na IV piętrze budynku przy ul. Szlak 65.