Ubezwłasnowolnienie w księdze wieczystej

23.10.2017 11:53
Czy można ujawnić w dziale III księgi wieczystej, że jej właściciel jest ubezwłasnowolniony?
 
Moim zdaniem nie ma podstaw prawnych do ujawnienia takiego wpisu i sąd wieczystoksięgowy taki wniosek powinien oddalić. Choć pojawiają się głosy i rady, żeby składać wniosek do sądu,  prowadzącego postępowanie o ubezwłasnowolnienie właściciela nieruchomości, o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu, poprzez ujawnienie w księdze ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu lub nawet ograniczającego możliwość rozporządzania nieruchomością, to moim zdaniem, jeśli nawet zostaną te wnioski uwzględnione, to nie będą mieć skutku prawnego w postaci wyłączenia rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.  Ubezwłasnowolnienie nie skutkuję tym, że osoba wpisana w dziale II księgi wieczystej przestaje być właścicielem. Ubezwłasnowolnienie, to nie jest element stanu prawnego nieruchomości. Innymi słowy ubezwłasnowolniony nie traci prawa własności a jedynie zdolność do samodzielnego rozporządzania tym prawem (zdolność do czynności prawnych). 
 
Jak sobie radzić w takim razie? No cóż mogę tylko wskazać, że warunkiem koniecznym zbycia nieruchomości, jest okazanie notariuszowi dowodu osobistego. Brak tego kawałka plastiku ze zdjęciem ubezwłasnowolnionego, uniemożliwia mu, dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej, w tym rozporządzającej prawem własności nieruchomości.
 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl