Jakie pytanie powinien zadać młody człowiek swoim rodzicom osiągając pełnoletność.

30.07.2016 13:34
Jakie pytanie powinien zadać młody człowiek swoim rodzicom osiągając pełnoletność.

Czy jest adoptowany? Nie… to nie jest blog o prawie rodzinnym.
Pytanie jakie powinien zadać 18-latek swoim rodzicom lub opiekunom prawnym, z którymi wspólnie zamieszkuje  powinno brzmieć:  „Kochani rodzice (opiekunowie prawni) czy płacicie regularnie czynsz? Czy są z tego tytułu jakieś zaległości?”

W naszych realiach społeczno-gospodarczych ukończone 18 lat życia wcale nie oznacza, że młody człowiek zaczyna żyć na własny rachunek. Przeważnie nadal zamieszkuje wspólnie z rodzicami i jest na ich utrzymaniu. Jednakże prawo w kwestii odpowiedzialności za czynsz jest nieubłagane.

Zgodnie z art. 6881. Kodeksu cywilnego
§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Warto o tym pamiętać, gdyż długi czynszowe mogą urosnąć wraz z odsetkami i kosztami sądowymi do kilku/kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście osoba pełnoletnia odpowiada za zadłużenie jakie narosło od momentu osiągnięcia przez nią pełnoletności i za okres, w którym wspólnie zamieszkiwała z rodzicami (będącymi najemcami) lokalu np. komunalnego. Jednakże nawet współodpowiedzialność solidarna za zapłatę powiedzmy 12 tyś zł dla młodego człowieka wchodzącego w prawdziwe dorosłe życie (mam na myśli np: ślub i założenie rodziny, dzieci w drodze, pierwszy kredyt hipoteczny, pierwsza sensowna praca) może być dużym obciążeniem finansowym i psychicznym.

Dlatego 18-latkowie interesujcie się tym czy rodzice opłacają czynsz i w miarę potrzeb i możliwości wspierajcie ich w tym finansowo, robicie to w swoim dobrze pojętym interesie.    

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
wizytówka google Google +
kr

Godziny otwarcia

zegar
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl