Dlaczego działki bez dojazdu są relatywnie tanie

31.03.2016 11:19

 

Pewne zjawiska ekonomiczne np.: wartość rynkową działek bez dojazdu łatwo wyjaśnić na przykładach. Ostatnio zakończyła się sprawa, w której miałem okazję reprezentować jednego z uczestników. Była to sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej dla jednej z działek bez dostępu do drogi publicznej. W toku sprawy do wniosku dołączyli się także inni właściciele izolowanych od drogi publicznej nieruchomości.

 

Pierwsza rozprawa odbyła się w maju 2012 r. ostatnia w grudniu 2015 r. W sumie rozpraw było 8 z tego 3 miały charakter wizji lokalnej. Apelacji z żadnej strony nie było więc sprawa zakończyła się w I instancji.

 

W sprawie powołanych zostało trzech biegłych; jeden geodeta i dwóch rzeczoznawców majątkowych. Ustalone przez Sąd wynagrodzenie biegłych (ujęte łącznie) wyniosło 12 303,11 zł.

 

W sprawie sądowej o ustanowienie służebności drogi koniecznej należy też uwzględnić wysokość należnych właścicielom obciążanych drogą służebną nieruchomości rekompensat za ograniczenie ich praw właścicielskich do nieruchomości. Tu koszt zależy od wartości działek i wyceny sporządzonej przez biegłego.

 

Jeśli sprawą ma się zająć prawnik trzeba też doliczyć jego honorarium, a w tego typu sprawach jest ono zależne od ilości rozpraw.

 

Czas i koszty ustanowienia służebności, to główne przyczyny, dla których działki bez dojazdu mają relatywnie niższą cenę niż działki z zapewnionym (prawnie) dojazdem do drogi publicznej.

Komentarze

anan t
10.05.2016 20:02
bardzo interesujący wpis

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
wizytówka google Google +
kr

Godziny otwarcia

zegar
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl