Dlaczego działki bez dojazdu są relatywnie tanie

31.03.2016 11:19

 

Pewne zjawiska ekonomiczne np.: wartość rynkową działek bez dojazdu łatwo wyjaśnić na przykładach. Ostatnio zakończyła się sprawa, w której miałem okazję reprezentować jednego z uczestników. Była to sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej dla jednej z działek bez dostępu do drogi publicznej. W toku sprawy do wniosku dołączyli się także inni właściciele izolowanych od drogi publicznej nieruchomości.

 

Pierwsza rozprawa odbyła się w maju 2012 r. ostatnia w grudniu 2015 r. W sumie rozpraw było 8 z tego 3 miały charakter wizji lokalnej. Apelacji z żadnej strony nie było więc sprawa zakończyła się w I instancji.

 

W sprawie powołanych zostało trzech biegłych; jeden geodeta i dwóch rzeczoznawców majątkowych. Ustalone przez Sąd wynagrodzenie biegłych (ujęte łącznie) wyniosło 12 303,11 zł.

 

W sprawie sądowej o ustanowienie służebności drogi koniecznej należy też uwzględnić wysokość należnych właścicielom obciążanych drogą służebną nieruchomości rekompensat za ograniczenie ich praw właścicielskich do nieruchomości. Tu koszt zależy od wartości działek i wyceny sporządzonej przez biegłego.

 

Jeśli sprawą ma się zająć prawnik trzeba też doliczyć jego honorarium, a w tego typu sprawach jest ono zależne od ilości rozpraw.

 

Czas i koszty ustanowienia służebności, to główne przyczyny, dla których działki bez dojazdu mają relatywnie niższą cenę niż działki z zapewnionym (prawnie) dojazdem do drogi publicznej.

Komentarze

anan t
10.05.2016 20:02
bardzo interesujący wpis

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl