Czy jest sens wpisywać hipotekę przymusową po zajęciu komorniczym

23.08.2015 13:53
To zależy od okoliczności konkretnej sprawy.

Zanim przejdę do wyjaśnienia, w jakich przypadkach powyższe działanie ma sens, chciałbym zastrzec, że zgodnie z art. 930 § Kodeksu postępowania cywilnego obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową po jej zajęciu przez komornika nie daje wierzycielowi przywilejów wynikających z zaspokojenia roszczeń w planie podziału w kategorii 5. Przypominam, że zgodnie z art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) wszystkich kategorii wierzytelności jest 10. W przypadku ujawnienia hipoteki, już po dokonaniu wpisu zajęcia komorniczego, wierzyciel będzie zaspokajany w ostatniej 10-tej kategorii.

Składanie wniosku o wpis hipoteki przymusowej pomimo, że w dziale III figuruje wpis ostrzeżenia o wszczętej egzekucji, ma sens wtedy, gdy wiemy lub jest wysoce prawdopodobne, że egzekucja z nieruchomości nie zakończy się zbycie nieruchomości na licytacji. Ma to miejsce szczególnie w przypadku zajęcia udziału w nieruchomości lokalowej. Mało kto, poza współwłaścicielami nieruchomości, jest zainteresowany nabywaniem takiego udziału. Jeśli licytacja dwukrotnie nie zakończy się sprzedażą, komornik umorzy postępowanie egzekucyjne i zgodnie z art. 924 § 2 k.p.c. złoży wniosek do ksiąg wieczystych o wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji. Skutkiem tego nasza (już wpisana) hipoteka zacznie być skuteczną hipoteką bez żadnych ograniczeń i na wypadek kolejnej egzekucji będziemy już w uprzywilejowanej 5-tej kategorii.

Kolejną korzyścią wpisu  hipoteki przymusowej po ujawnieniu wszczętej egzekucji jest to, że komornik będzie musiał poinformować nas o przystąpieniu do opisu i oszacowania. Zgodnie z art. 922 Kodeksu postępowania cywilnego uczestnikami postępowania (egzekucyjnego z nieruchomości) oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości. Jednym z takich ograniczonych praw rzeczowych jest właśnie hipoteka. Ma to znaczenie w przypadku, gdy egzekucja komornicza wlecze się latami, a nam nie chce się dzwonić do komornika co x dni/tygodni z pytaniem co w sprawie. Komornik sam nas zawiadomi jak sprawa „dojrzeje” do licytacji.
 
 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl