Służebność drogi koniecznej a księgi wieczyste, czyli temat z cyklu czego Ci księgi wieczyste nie powiedzą

01.08.2012 20:43
Służebność drogi koniecznej a księgi wieczyste, czyli temat z cyklu czego Ci księgi wieczyste nie powiedzą
 
Istnieje pewna grupa praw, które obciążają nieruchomość bez względu na to czy zostały ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. 
 
Art. 7. ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko:
1) prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu,
2) prawu dożywocia,
3) służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej,
4) służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia,
5) służebnościom przesyłu.
 
Otóż wyobraźmy sobie, że kupujemy działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym w ładnie położonej okolicy - gdzieś w górach - z przeznaczeniem na domek letniskowy. Przed transakcją sprawdziliśmy treść księgi wieczystej (dlaczego odpis z księgi wieczystej nie wystarczy patrz: Jak długo ważny jest odpis z księgi wieczystej) działy III i IV czyściutkie bez wpisów i wzmianek ;). W jakiś czas po finalizacji transakcji zakupu nieruchomości orientujemy się, że ktoś regularnie przejeżdza przez naszą posesję, o czym świadczą koleiny na gruncie. Wywiad środowiskowy przeprowadzony wśród sąsiadów wskazuję, iż jeden z mieszkańców okolicznej wsi dojeżdża regularnie w okresie prac polowych do swojej działki rolnej przez naszą posesję. Inkryminowany sprawca naruszeń przyznaję się, „że owszem przejeżdżał… ale mu wolno bo ma służebność!!” Na dowód czego okazuje postanowienie sądu z 1959 r. o ustanowieniu służebności drogi koniecznej polegającej na prawie „przejazdu, przechodu i przegonu (bydła) po parceli gruntowej l.kat. 1256 na rzecz każdoczesnego właściciela parceli l.kat. 1257.
 
W praktyce zbadanie księgi wieczystej nie chroni przed takimi niespodziankami jak opisane w powyższej historyjce. Bez oględzin nieruchomości i rozpytania sąsiadów lepiej nie podejmować decyzji o kupnie.
 
Cytowany przepis wskazuje też, że rękojmia nie działa także przeciwko takim prawom jak:
1) prawa obciążające nieruchomość z mocy ustawy niezależnie do wpisu, akurat ten zapis jest pusty, gdyż obecnie nie ma takich przepisów. Kiedyś obowiązywała hipoteka ustawowa obciążająca bez wpisu w księdze wieczystej wszystkie nieruchomości podatnika, z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych na podstawie decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości. Obowiązywała do 5 czerwca 2001 r. a została zniesiona w wyniku nowelizacji ordynacji podatkowej ustawą z 11 kwietnia 2001 r., Dz. U. Nr 39, poz. 459)
2) prawu dożywocia - dożywocie rodzaj darowizny z obowiązkiem dożywotniego utrzymania darczyńcy stąd nazwa tego prawa
 
Niewątpliwie służebności czy umowa dożywocia mają doniosłe społeczne/sąsiedzkie/aksjologiczne znaczenie (niepotrzebne skreślić), jednakże co stoi na przeszkodzie żeby sam zainteresowany korzystający z cudzej nieruchomości zadbał o swoje dobrze pojęte interesy i ujawnił swoje prawo w księdze wieczystej. 


Kraków, 1 sierpnia 2012 r.

Komentarze

magda mołek
20.09.2013 13:53
Artykuł wskazuje jedynie na to, jakie ważne jest sprawdzenie nieruchomości przed zakupem, jednak nie wnosi nic merytorycznego w kwestii tego jak zapobiegać etc etc jak i żadnych konkretnych porad.

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl