Jak uzyskać dane kontaktowe osoby będącej właścicielem działek które mnie interesują?

02.03.2015 22:05
 Witam chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można uzyskać dane kontaktowe osoby będącej właścicielem działek które mnie interesują? Ten Pan ma ponad ..ha terenów, które mnie interesują. Chciałbym się z nim dogadać w sprawie dzierżawy bądź kupna tych działek, bardzo proszę o poradę w tej sprawie.
 
Sprawa nie jest prosta. W księdze wieczystej nie znajdziemy adresu właściciela. W aktach księgi wieczystej takie dane przeważnie są przy jakieś umowie lub wniosku o wpis lub wykreślenie, ale akt księgi wieczystej sąd nam w opisanym przypadku nie udostępni.
Można próbować składać wniosek do ewidencji gruntów z prośbą o podanie danych adresowych, choć moim zdaniem daremny to trud. Bez wykazania interesu prawnego ewidencja gruntów takich danych nie udostępni. Chęć skontaktowania się z właścicielem i przedstawienia mu propozycji sprzedaży, choćby nie wiem jak korzystna to była oferta w mniemaniu chętnego na zakup stanowi w jakimś sensie naruszenie spokoju i prywatności właściciela. No bo przecież gdyby chciał sprzedać swoją działkę, to zapewne złożyłby stosowną ofertę bądź na portalach ogłoszeniowych bądź za pomocą biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo chociaż tabliczkę „na sprzedaż” z numerem telefonu zostawił na działce w widocznym miejscu.
Sama chęć zakupu nieruchomości to nie interes prawny, co najwyżej faktyczny a taki nie korzysta z ochrony prawnej.
 
Można rozpytać sąsiadów lub sołtysa, może właściciel to miejscowy, może ktoś z dalekiej rodziny. Można to zlecić pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.
 
Można sprawdzić numer PESEL właściciela, jeśli jest wpisany w księdze wieczystej, w ogólnie dostępnych wyszukiwarkach KRS. Może akurat ten właściciel jest też prezesem jakiejś spółki prawa handlowego (np.: sp. z o.o.) i figuruje w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.  Akurat te dane są ogólnie dostępne przez Internet a w akta konkretnej spółki można uzyskać wgląd w czytelni właściwego wydziału gospodarczego KRS w dane rejestrowe lub za pośrednictwem komercyjnych wywiadowi gospodarczych (czy jak one się same nazywają) za odpowiednią opłatą oczywiście.
 
Powyższy sposób nie gwarantuje 100% skuteczności, ja bym ją ocenił na 5-15 %, ale zawsze to jedna z metod. Czasem się udaję, ja w ten sposób skontaktowałem się z wierzycielem hipotecznym w jednej ze spraw znając tylko numer księgi wieczystej i jego nazwisko, tak więc metoda sprawdzona i w zasadzie godna polecenia.
 
 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl