Czy warto składać wnioski o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej

14.02.2015 20:00
Z nękaniem sędziego przewodniczącego sądu wieczystoksięgowego prośbami o przyspieszenie rozpoznania wniosku o wpis w księdze wieczystej jest jak z leczeniem kataru. Leczony trwa 7 dni, nie leczony tydzień. Z mojego doświadczenia (w sądzie krakowskim) w sprawach, w których złożyłem wniosek o przyspieszenie wpisu lub wykreślenia w księdze wieczystej, wpis następował średnio po 4 miesiącach. W sprawach, w których nie składałem takiego wniosku, tylko cierpliwie czekałem, wpis następował średnio po.. 4 miesiącach.
 
W czasach kiedy mało kto wiedział, że tak można, składanie pisemnych próśb o przyspieszenie rozpoznania wniosku o wpis lub wykreślenie w księdze wieczystej miało rację bytu. Wniosek sensownie umotywowany faktycznie mógł spowodować, że wniosek został wyjęty ze sterty akt oczekujących na realizację i przesunięty na początek kolejki.
 
Kiedy strony zorientowali się, że można składać takie wnioski, to z wyjątku zrobiła się reguła. Dobrze to ujął jeden z pracowników sądu stwierdzając „że po prostu ludzie zepsuli rynek” pisaniem wniosków czy trzeba było czy nie.. tak na zapas. Skutek jest taki, że tych wniosków wpływa tak dużo, że sąd ani nie ma czasu ani ochoty pochylać się nad nimi. 
 
Powyższe odnosi się także do wniosków o przyspieszenie wpisu w KRSie.

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
wizytówka google Google +
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl