Czy warto składać wnioski o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej

14.02.2015 20:00
Z nękaniem sędziego przewodniczącego sądu wieczystoksięgowego prośbami o przyspieszenie rozpoznania wniosku o wpis w księdze wieczystej jest jak z leczeniem kataru. Leczony trwa 7 dni, nie leczony tydzień. Z mojego doświadczenia (w sądzie krakowskim) w sprawach, w których złożyłem wniosek o przyspieszenie wpisu lub wykreślenia w księdze wieczystej, wpis następował średnio po 4 miesiącach. W sprawach, w których nie składałem takiego wniosku, tylko cierpliwie czekałem, wpis następował średnio po.. 4 miesiącach (terminy te na przestrzeni lat ulegają zmianie od 4-12 miesięcy)
 
Złożenie wniosku o przyspieszenie wpisu ma w zasadzie sens tylko w przypadku rozponania przez sąd wieczystoksięgowy wniosku o wykreślenie hipoteki banku lub jej wpisanie na rzecz banku kredytującego zakup danej nieruchomości. Ma to związane z zwiększonymi kosztami obsługi kredytu (dodatkowym ubezpieczeniem nie zabezpieczonego hipotecznie kredytu lub zwiększoną marżą banku do czasu przedłożenia zawiadomienie o dokonanym wpisie hipoteki). W praktyce krakowskiego sądu wieczystoksięgowego instytucja przyspieszania wpisu nazywa się dyżurem hipotecznym. Złożenie wniosku o objęcie wpisu hipoteki dyżurem hipotecznym faktycznie znacząco przyspiesza rozpoznanie takiego wniosku, średnio wniosek taki jest rozpoznawany w 2-3 tygodnie.
 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl