Po co deweloperowi spółka z o.o. sp. k. ?

01.09.2014 11:28
„UM. SPÓŁKI OBOWIAZUJE DO DNIA UPŁYWU TERM.TRWANIA GWARANCJI NA ZBYWANE LOKALE PRZY UL.SLUSARSKIEJ”
Powyższy zapis znalazłem w odpisie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jednego z deweloperów. W dziale 2 rubryce 5 opisującej czas na jaki została zawiązana spółka.

Spółki hybrydowe, w których wspólnikiem odpowiadającym bez ograniczeń za zobowiązania spółki jest inna spółka prawa handlowego najczęściej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w skrócenie sp. z o.o. sp.k. Twory takie są bardzo popularne wśród deweloperów i nie chodzi tylko o optymalizacje podatkową. Celem jest też ograniczanie ryzyka związanego z odpowiedzialnością gwarancyjną i wynikającą z przepisów o rękojmi (art. 556 k.c i n.). W praktyce wygląda to tak, że przez okres trwania gwarancji, która przeważnie trwa tyle samo, co odpowiedzialność z tytułu rękojmi (czyli 3 lata od dnia wydania lokalu kupującemu), nabywca lokalu może próbować dochodzić od dewelopera zapłaty za wady zmniejszające wartość i użyteczność lokalu tudzież przymuszać go do wykonania naprawa i poprawek.

Po upływie okresu gwarancji i rękojmi deweloper likwiduje spółkę. Spółka będąca sprzedawcą nieruchomości przestaje istnieć, tak więc nabywca, który rości sobie wobec spółki pretensje o zapłatę lub żąda wykonania poprawek nie ma kogo pozywać.

Wskazanie w pozwie spółki nieistniejącej w obrocie prawnym w dniu wniesienia powództwa skutkuje odrzuceniem pozwu i nic nie da tłumaczenie, że ta spółka kiedyś powodowi mieszkanie z wadami sprzedała.

 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
wizytówka google Google +
kr

Godziny otwarcia

zegar
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl