Po co deweloperowi spółka z o.o. sp. k. ?

01.09.2014 11:28
„UM. SPÓŁKI OBOWIAZUJE DO DNIA UPŁYWU TERM.TRWANIA GWARANCJI NA ZBYWANE LOKALE PRZY UL.SLUSARSKIEJ”
Powyższy zapis znalazłem w odpisie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jednego z deweloperów. W dziale 2 rubryce 5 opisującej czas na jaki została zawiązana spółka.

Spółki hybrydowe, w których wspólnikiem odpowiadającym bez ograniczeń za zobowiązania spółki jest inna spółka prawa handlowego najczęściej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w skrócenie sp. z o.o. sp.k. Twory takie są bardzo popularne wśród deweloperów i nie chodzi tylko o optymalizacje podatkową. Celem jest też ograniczanie ryzyka związanego z odpowiedzialnością gwarancyjną i wynikającą z przepisów o rękojmi (art. 556 k.c i n.). W praktyce wygląda to tak, że przez okres trwania gwarancji, która przeważnie trwa tyle samo, co odpowiedzialność z tytułu rękojmi (czyli 5 lata od dnia wydania lokalu kupującemu), nabywca lokalu może próbować dochodzić od dewelopera zapłaty za wady zmniejszające wartość i użyteczność lokalu tudzież przymuszać go do wykonania naprawa i poprawek.

Po upływie okresu gwarancji i rękojmi deweloper likwiduje spółkę. Spółka będąca sprzedawcą nieruchomości przestaje istnieć, tak więc nabywca, który rości sobie wobec spółki pretensje o zapłatę lub żąda wykonania poprawek nie ma kogo pozywać.

Wskazanie w pozwie spółki nieistniejącej w obrocie prawnym w dniu wniesienia powództwa skutkuje odrzuceniem pozwu i nic nie da tłumaczenie, że ta spółka kiedyś powodowi mieszkanie z wadami sprzedała.

 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl