Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości

21.07.2012 23:10
Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości
 
Sprawa dotyczy art. 924 Kodeksu postępowania cywilnego, a właściwie jego § 2 dodanego ustawą z dnia 16.09.2011. (Dz.U. z 2011, Nr 233, poz. 1381). Zmiany Kpc nazywane „nowelą majową” weszły w życie 3 maja 2012 r. i to jest data graniczna, którą warto zapamiętać.
 
Obecne brzmienie art. 924.
§ 1. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.
§ 2. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów.
 
Poprzednio, przed 3 maja 2012 r. art. 924 Kpc składał się tylko z § 1. (właściwie.. nie miał żadnego paragrafu był samodzielną jednostką tekstu prawnego)
 
Czyli komornik po zakończeniu postępowania egzekucyjnego tj. po wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, w którym zawsze będzie wskazana kwota jaką ma zapłacić dłużnik/dłużnicy komornikowi za jego trud egzekucji, złoży wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji. Kolejny raz ustawodawca pokazuję jaki jest dobrotliwy i jak chce dla ludzi dobrze. Niby wszystko pięknie tylko, że § 2 art. 924 ma zastosowanie do spraw egzekucyjnych wszczętych po dacie 3 maja 2012 (vide art. 9 ustawy z 16.09.2011 r.) i czy aby na pewno komornik ma czas, chęci i interes w tym aby „czyścić” dłużnikowi bądź potencjalnemu nabywcy nieruchomości księgę wieczystą? Szczerzę w to wątpię.
Natomiast doświadczenie życiowe podpowiada, że jak się samemu sprawy nie popchnie lub jeszcze lepiej nie zleci tego fachowcowi, to wpis w KW będzie figurował bardzo długo i blokował możliwość uzyskania kredytu bądź sprzedania nieruchomości.
Na zakończenie dodam tylko, że wniosek o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji wymaga opłaty sądowej w wysokości 30 zł. i prawomocnego komorniczego postanowienia o umorzeniu egzekucji jako załącznika do wniosku. 
 
Kraków, 21 lipca 2012 r.

Komentarze

ŁukaszSz.
13.12.2012 23:09
Dodam do powyższego, że niekoniecznie chodzi tu o dobroduszność komorników. Zapewne przyczyną takiej zmiany były sytuacje, gdy w księdze widnieją wpisane jakieś egzekucje, które już się zakończyły (najczęściej umorzeniem bez sprzedaży nieruchomości albo z powodu bezczynności wierzyciela). I wtedy był problem z wyczyszczeniem księgi, żeby wpisać kolejną, już nową egzekucję. Kto miał to zrobić? Teoretycznie nowy wierzyciel, a przecież w praktyce to nie mogło zadziałać. Skąd przecież miałby mieć postanowienie o umorzeniu poprzedniej egzekucji, skoro nie był stroną? Dlatego nałożono taki obowiązek na komorników, dając im legitymację formalną.

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
wizytówka google Google +
kr

Godziny otwarcia

zegar
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl