Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości

21.07.2012 23:10
Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości
 
Sprawa dotyczy art. 924 Kodeksu postępowania cywilnego, a właściwie jego § 2 dodanego ustawą z dnia 16.09.2011. (Dz.U. z 2011, Nr 233, poz. 1381). Zmiany Kpc nazywane „nowelą majową” weszły w życie 3 maja 2012 r. i to jest data graniczna, którą warto zapamiętać.
 
Obecne brzmienie art. 924.
§ 1. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.
§ 2. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów.
 
Poprzednio, przed 3 maja 2012 r. art. 924 Kpc składał się tylko z § 1. (właściwie.. nie miał żadnego paragrafu był samodzielną jednostką tekstu prawnego)
 
Czyli komornik po zakończeniu postępowania egzekucyjnego tj. po wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, w którym zawsze będzie wskazana kwota jaką ma zapłacić dłużnik/dłużnicy komornikowi za jego trud egzekucji, złoży wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji. Kolejny raz ustawodawca pokazuję jaki jest dobrotliwy i jak chce dla ludzi dobrze. Niby wszystko pięknie tylko, że § 2 art. 924 ma zastosowanie do spraw egzekucyjnych wszczętych po dacie 3 maja 2012 (vide art. 9 ustawy z 16.09.2011 r.) i czy aby na pewno komornik ma czas, chęci i interes w tym aby „czyścić” dłużnikowi bądź potencjalnemu nabywcy nieruchomości księgę wieczystą? Szczerzę w to wątpię.
Natomiast doświadczenie życiowe podpowiada, że jak się samemu sprawy nie popchnie lub jeszcze lepiej nie zleci tego fachowcowi, to wpis w KW będzie figurował bardzo długo i blokował możliwość uzyskania kredytu bądź sprzedania nieruchomości.
Na zakończenie dodam tylko, że wniosek o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji wymaga opłaty sądowej w wysokości 30 zł. i prawomocnego komorniczego postanowienia o umorzeniu egzekucji jako załącznika do wniosku. 
 
Kraków, 21 lipca 2012 r.

Komentarze

ŁukaszSz.
13.12.2012 23:09
Dodam do powyższego, że niekoniecznie chodzi tu o dobroduszność komorników. Zapewne przyczyną takiej zmiany były sytuacje, gdy w księdze widnieją wpisane jakieś egzekucje, które już się zakończyły (najczęściej umorzeniem bez sprzedaży nieruchomości albo z powodu bezczynności wierzyciela). I wtedy był problem z wyczyszczeniem księgi, żeby wpisać kolejną, już nową egzekucję. Kto miał to zrobić? Teoretycznie nowy wierzyciel, a przecież w praktyce to nie mogło zadziałać. Skąd przecież miałby mieć postanowienie o umorzeniu poprzedniej egzekucji, skoro nie był stroną? Dlatego nałożono taki obowiązek na komorników, dając im legitymację formalną.

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl