PESEL wierzyciela hipotecznego a ochrona danych osobowych

01.08.2014 10:50
Ostatnio w Rzeczpospolitej przeczytałem artykuł o skargach wierzycieli hipotecznych, kierowanych do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, zaniepokojonych ujawnianiem ich numeru PESEL w księgach wieczystych.
 
Obawiam się, że obsesja na punkcie ochrony danych osobowych w połączeniu z chęcią poprawiania prawa na zamówienie dziennikarzy, spowoduje usunięcie jedynej informacji, która pozwala w 100 % zidentyfikować osobę wierzyciela. 
 
Dlatego przestrzegam ustawodawcę przed wylaniem dziecka z kąpielą. O ile dłużnik osobisty będący jednocześnie dłużnikiem hipotecznym, wie kto jest jego wierzycielem hipotecznym, to już jego spadkobiercy mogą mieć co do tego wątpliwości.
 
Załóżmy, że wierzycielem hipotecznym jest Pan Jan Kowalski syn Ewy i Adama. Nazwisko popularne, imiona rodziców także, wobec tego można założyć, że osób o takich imionach i nazwiskach jest kilka jeśli nie kilkanaście. Żeby uniknąć pomyłek potrzebny jest niepowtarzalny i przypisany do konkretnej osoby numer identyfikacyjny. Taką rolę świetnie spełnia numer PESEL, identyfikujący konkretnego Pana Kowalskiego. Mając numer PESEL można łatwo ustalić adres zameldowania wierzyciela za pomocą biura meldunkowego. Całkiem możliwe, że adres zameldowania będzie tożsamy z adresem zamieszkania.
 
 
Co więcej, wierzyciel (w przeciwieństwie do ksiąg wieczystych) wieczysty nie jest, a raczej śmiertelny. Ktoś po nim zapewne będzie dziedziczył. Mając numer PESEL można ustalić w rejestrze notarialnych testamentów, czy wierzyciel sporządził testament i kto jest jego spadkobiercą. Zakładam, że rozsądny wierzyciel nie bawi się w testamenty własnoręczne tylko należycie zabezpiecza transfer swojego majątku, w tym także wierzytelności i spisuje testament u rejenta.
 
Gdybym był czyimś wierzycielem hipotecznym, możliwe że za niedługo będę, wolałbym raczej żeby spadkobiercy mojego dłużnika nie mieli problemów z ustaleniem moich personaliów, w końcu chcę odzyskać pieniądze, a hipoteka ma na celu jedynie  zabezpieczenie mojego roszczenia. 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl