Ciekawe wpisy w księdze wieczystej wraz z komentarzem cz. 2 (hipoteka w złocie)

12.08.2013 20:14
Ciekawe wpisy w księdze wieczystej wraz z komentarzem cz. 2 (hipoteka w złocie)


 
Powyższy wpis figuruje w dziale IV księgi wieczystej przeznaczonym do wpisów hipotek (w tym dziale wpisujemy tylko hipoteki i nic innego niż hipoteki).
 
Jest to nietypowy wpis i dlatego znalazł się w polu, w strukturze księgi wieczystej zatytułowanej „Komentarz do migracji”. Tu przypominam, że migracja to proces przenoszenia treści papierowej (tradycyjnej) księgi wieczystej do wersji elektronicznej. W toku tego procesu referendarze sądowi, nazywani migratorami, przepisują do elektronicznej księgi wieczystej wszystko to, co da się wpisać do struktury elektronicznej księgi wieczystej. Innymi słowy wszystko to co system elektronicznej księgi wieczystej przepuści. Jeśli elektroniczna księga wieczysta nie przewiduje odpowiedniej rubryki (podrubryki, pola) dla danego wpisu (wzmianki, adnotacji) ujawnionego w księdze papierowej, wpis ten ujawnia się właśnie w rubryce „Komentarz”. Ta rubryka pełni trochę taką funkcję brudnopisu, żeby nie powiedzieć śmietnika, do którego wrzuca się dziwne wpisy i adnotacje.
 
Dlaczego wpis ten przeniesiony został do pola: „Komentarz do migracji”? Prawdopodobnie dlatego, że hipoteka w kwocie 1500 zł jest denominowana w złocie. Taka hipoteka nie przystaje trochę do obecnych realiów prawnych. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece przewidują, że hipoteka może zabezpieczać tylko wierzytelności pieniężne (patrz art. 68(1) ustawy), a nie denominowane, jak w podanym przykładzie, w kruszcach szlachetnych.
 
Czy takie dziwne hipoteki ujawnione w polu „Komentarz do migracji” należy traktować jako hipoteki ze wszystkimi konsekwencjami? Moim zdaniem tak. Bez wątpienia jest ograniczone prawo rzeczowe ujawnione w księdze wieczystej, choć nie w tym miejscu struktury księgi wieczystej gdzie byśmy go oczekiwali.
 
Tylko jak teraz wyczyścić dział IV z takiej hipoteki? Mam pewien pomysł… ;-)
 
C.d.n.

Komentarze

Karolina Gos
12.08.2014 13:15
Mi udało się taki wpis wykreślić bez problemu. W sądzie uzyskałam informacje, że jeżeli ten wpis znajduje się w polu oznaczonym "komentarz do migracji" to wykreślą go z urzędu. Wykreślili i po kłopocie...
Piotr Furtak
09.10.2013 17:17
Ale, za to właśnie lubimy.. przynajmniej ja lubię tę pracę, trzeba pomyśleć czasem pokombinować, ale jak się uda satysfakcja murowana. :-)
Arkadiusz Szkurat
07.10.2013 09:18
Wykreślenie takich wpisów nie zawsze jest możliwe. Tutaj wchodzą w grę stare przepisy wydawane po wojnie, reformy walutowe i denominacja. Zabawa przednia ale czasami bardzo łatwa a czasami trudna.

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl