Ciekawe wpisy w księgach wieczystych wraz z komentarzem cz. 1

22.05.2013 19:51

Niniejszy cykl wpisów, traktujących o ciekawych a czasem zastanawiających żeby nie powiedzieć dziwnych wpisach w księgach wieczystych, dedykuję stałym czytelnikom mojego bloga. Linki do tych wpisów nie będą pojawiały się w wyszukiwarkach. Trafić tu będzie można tylko przeglądając wnikliwie blog wieczystoksiegowy ;-).
 
Poniżej wpis w jednej z ksiąg wieczystych
 
 

Zapewne zastanawiasz się Drogi Czytelniku, co w tym dziwnego? Zwykły wpis służebności osobistej mieszkania. Dziwny nie jest sam wpis, ale księga wieczysta w której się znalazł. Otóż wpis ten znalazłem przypadkiem, sprawdzając właściciela działki, będącej drogę wewnętrzną i stanowiącej dojazd do posesji, którą zamierza nabyć mój klient. Księga ta obejmuje przeszło 286 działek będących, jak mniemam, drogami wewnętrznymi lub może nawet drogami gminnymi. Właścicielem ujawnionym w tej księdze wieczystej jest jedna z podkrakowskich gmin. Swoją drogą dobra praktyka - wpisać wszystkie działki drogowe do jednej księgi wieczystej. Znając numer księgi łatwo sprawdzić, czy określona działka - wykorzystywana jako droga - stanowi własność gminy.
 
Tylko skąd się wziął taki wpis w księdze wieczystej prowadzonej dla działek drogowych. Wyjaśnienia należy szukać w podstawach wpisów.
 
 
 
I wszystko jasne. Właściciel nieruchomości obciążonej ww. służebnością mieszkania na rzecz Pani o staroświecko brzmiącym imieniu, którego nie podam z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych ;-), przeniósł na gminę własność działki. Działka ta zapewne była wykorzystywana jako droga dojazdowa do posesji sąsiadów albo jego działek. Po co samemu odśnieżać, utwardzać i naprawiać drogę, skoro można „spisać działkę na gminę”, niech ona się martwi. I podatku od nieruchomości nie trzeba płacić. Jest to słuszny i godny naśladowania przejaw lokalnego patriotyzmu ;-)
 
A skąd bierze się ten mały absurdzik. Z przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbioru dokumentów. Zgodnie z § 11 ust 2 tegoż rozporządzenia, w razie założenia nowej księgi wieczystej dla części obciążonej nieruchomości bądź przeniesienia części obciążonej nieruchomości do innej księgi wieczystej, sąd z urzędu przenosi do współobciążenia wszystkie prawa, roszczenia, inne ciężary lub ograniczenia ciążące na nieruchomości.
 
Więcej na temat przenoszenia obciążeń wraz z przenoszonymi działkami znajdziesz tu.

 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
wizytówka google Google +
kr

Godziny otwarcia

zegar
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl