Ciekawe wpisy w księgach wieczystych wraz z komentarzem cz. 1

22.05.2013 19:51

Niniejszy cykl wpisów, traktujących o ciekawych a czasem zastanawiających żeby nie powiedzieć dziwnych wpisach w księgach wieczystych, dedykuję stałym czytelnikom mojego bloga. Linki do tych wpisów nie będą pojawiały się w wyszukiwarkach. Trafić tu będzie można tylko przeglądając wnikliwie blog wieczystoksiegowy ;-).
 
Poniżej wpis w jednej z ksiąg wieczystych
 
 

Zapewne zastanawiasz się Drogi Czytelniku, co w tym dziwnego? Zwykły wpis służebności osobistej mieszkania. Dziwny nie jest sam wpis, ale księga wieczysta w której się znalazł. Otóż wpis ten znalazłem przypadkiem, sprawdzając właściciela działki, będącej drogę wewnętrzną i stanowiącej dojazd do posesji, którą zamierza nabyć mój klient. Księga ta obejmuje przeszło 286 działek będących, jak mniemam, drogami wewnętrznymi lub może nawet drogami gminnymi. Właścicielem ujawnionym w tej księdze wieczystej jest jedna z podkrakowskich gmin. Swoją drogą dobra praktyka - wpisać wszystkie działki drogowe do jednej księgi wieczystej. Znając numer księgi łatwo sprawdzić, czy określona działka - wykorzystywana jako droga - stanowi własność gminy.
 
Tylko skąd się wziął taki wpis w księdze wieczystej prowadzonej dla działek drogowych. Wyjaśnienia należy szukać w podstawach wpisów.
 
 
 
I wszystko jasne. Właściciel nieruchomości obciążonej ww. służebnością mieszkania na rzecz Pani o staroświecko brzmiącym imieniu, którego nie podam z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych ;-), przeniósł na gminę własność działki. Działka ta zapewne była wykorzystywana jako droga dojazdowa do posesji sąsiadów albo jego działek. Po co samemu odśnieżać, utwardzać i naprawiać drogę, skoro można „spisać działkę na gminę”, niech ona się martwi. I podatku od nieruchomości nie trzeba płacić. Jest to słuszny i godny naśladowania przejaw lokalnego patriotyzmu ;-)
 
A skąd bierze się ten mały absurdzik. Z przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbioru dokumentów. Zgodnie z § 11 ust 2 tegoż rozporządzenia, w razie założenia nowej księgi wieczystej dla części obciążonej nieruchomości bądź przeniesienia części obciążonej nieruchomości do innej księgi wieczystej, sąd z urzędu przenosi do współobciążenia wszystkie prawa, roszczenia, inne ciężary lub ograniczenia ciążące na nieruchomości.
 
Więcej na temat przenoszenia obciążeń wraz z przenoszonymi działkami znajdziesz tu.

 

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl