Mam numer księgi wieczystej, ale to nie ta księga

10.12.2012 17:56
Czasami zdarza się, że mamy numer księgi wieczystej prowadzonej w formie papierowej, jednakże po wpisaniu w elektronicznej wyszukiwarce ksiąg wieczystych dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) pojawia nam się całkowicie inna nieruchomość, niż ta której szukamy. Świadczy o tym choćby inny rodzaj księgi wieczystej, szukana to księga dla nieruchomości lokalowej a wyświetla nam się dla nieruchomości gruntowej. Ponadto inny jest też właściciel.
 
Takie rzeczy się zdarzają, wynikają z zaszłości historycznych i dotyczą przeważnie niskich numerów ksiąg tak do 10000 (przykładowo kw nr 8562).
 
Księgi wieczyste prowadzone przez małe sądy, „wchłaniane” były przez większe sądy wieczystoksięgowe.                      A działo się tak w związku z  rozszerzaniem administracyjnych granic dużych miast. Przykładowo w Krakowie taki proces miał miejsce zaraz po II WŚ w związku z przyłączeniem do Krakowa Nowej Huty wraz z dawnymi gminami takimi jak chociażby Bieńczyce, Krzesławice, Mistrzejowice.czy też Mogiła. W konsekwencji dochodziło do sytuacji, że w dużym sądzie były dwie księgi wieczyste o takich samych numerach np.: 8562. Przy czym jedna księga opisywała grunt zabudowany kamienicą a druga działkę rolną. Żeby uniknąć pomyłek w spisach papierowych ksiąg wieczystych i na okładkach dodawano kolejne litery alfabetu i tak np.: mieliśmy kw nr 8562a (grunt z kamienicą) i kw nr 8562b (grunt rolny). Tak długo jak księgi były prowadzone w formie tradycyjnej (papierowej) dodatnie literki do numeru księgi załatwiało sprawę.
 
Problem pojawił się przy migracji ksiąg papierowych (tradycyjnych) do systemu księgi wieczystej elektronicznej. W systemie księgi wieczystej nie można rejestrować numerów ksiąg z dodatkiem liter. Dlatego też jedna z ksiąg musiała otrzymać nowy numer. W naszym przykładzie kw nr 8562a stała się KR4P/00008562/3 (oczywiście nie ma takiego oznaczenia jak KR4P sam numer kw jest też przypadkowy ;) to tylko przykład) natomiast kw nr 8562b otrzymała numer KR4P/00026325/0.
 
Pojawia się pytanie jak w takim razie ustalić nowy numer księgi wieczystej? Konieczna jest wizyta w wydziale ksiąg wieczystych, można też zadzwonić z prośbą o sprawdzenie, czy nie zmieniono numeru starej księgi podczas migracji.
 
Jako ciekawostkę mogę wskazać, że w Krakowie natknąłem się na takie same numery ksiąg wieczystych z czterema „literkowymi rozszerzeniami”. Inne wydziały ksiąg wieczystych, w których prowadzona jest podwójna numeracja albo księgi zmieniały miejsce przechowywania to choćby Oświęcim i Wieliczka. W przypadku Wieliczki, niektóre księgi wieczyste z Wieliczki trafiły do Krakowa, żeby po jakimś czasie znowu wrócić do starego sądu w Wieliczce, ot taka mała migracja międzysądowa ;)
 
Tak więc Drodzy Czytelnicy jak pojawi się wam taki problem, to wcale nie znaczy że sąd coś namieszał. Po prostu jakoś to trzeba było zorganizować, ale wszystko da się odnaleźć :) 

Podobne wpisy:
Jak ustalić numer księgi wieczystej

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl