Czy warto założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

23.11.2012 20:26
Czy warto założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ?
 
Na takie pytanie odpowiedz może być tylko jedna, oczywiście, że tak. Z co najmniej kilku powodów.
Po pierwsze, mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) z założoną księgą wieczystą łatwiej sprzedać. Nabywca jest w takiej sytuacji chroniony przepisami o tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.
W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi wieczystej rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą ujawnioną według treści księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe (art. 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece).
Kupując od osoby wpisanej jako właściciel mieszkania w księdze wieczystej nie musisz się przejmować, czy aby na pewno sprzedawca jest właścicielem. Księga wieczysta jest tym dla nieruchomości, czym dowód osobisty dla człowieka. Legitymuje i uwiarygadnia.
Po drugie, mieszkanie z księgą wieczystą jest też bardziej atrakcyjne dla kupującego, gdyż sam nie będzie musiał się zajmować skompletowaniem dokumentów niezbędnych do założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i ponosić związanych z tym kosztów.
 
Po trzecie, mając założoną księgę wieczystą możesz zaciągnąć kredyt zabezpieczony hipoteką na mieszkaniu. Bez księgi wieczystej bank nie udzieli Ci kredytu pod zastaw mieszkania. Księga wieczysta jest konieczna, gdyż przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewidują że do powstania hipoteki konieczny jest wpis w księdze wieczystej. Nawet jeśli obecnie nie planujesz zaciągnięcia kredytu, nie możesz wykluczyć, że w przyszłości nie będziesz zmuszony pożyczyć od banku pieniędzy.
Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej (art. 67 ustawy z dnia z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece).
Przedmiotem hipoteki może być także:
  1. użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącym własność użytkownika wieczystego,
  2. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  3. wierzytelność zabezpieczona hipoteką (art. 65 ust 2 ustawy z dnia z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece).
Po czwarte, mieszkaniem z założoną księgą wieczystą możesz rozporządzić zapisem windykacyjnym w testamencie. Oczywiście mieszkanie bez księgi wieczystej też można zapisać w testamencie, ale z praktycznego punktu widzenia łatwiej jest to zrobić gdy księga wieczysta jest założona. Pamiętaj o dowodzie osobistym nieruchomości. Notariusz będzie chciał sprawdzić, czy nieruchomość istnieje.
 
Po piąte, trud włożony w założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zostanie zmarnowany w przypadku przekształcenia tego prawa w odrębną własność. Księga wieczysta założona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest nadal prowadzona dla nieruchomości przekształconej. Obowiązuje zasada kontynuacji.
W razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności nieruchomości, księga wieczysta prowadzona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, a wpisana w tej księdze hipoteka na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu obciąża nieruchomość (art. 241 ust 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece)
 
Po szóste, mając założoną księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie musisz się obawiać że ciekawski sąsiad będzie ją przeglądał. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie jest traktowane jak odrębna własność lokalu w księdze wieczystej, założonej dla gruntu, na którym posadowiony jest budynek. Wobec czego przeglądając księgę dla gruntu i budynku nikt nie ustali numeru księgi wieczystej dla mieszkania  (spółdzielczego własnościowego) 


Po siódme, dobrze jest pozostawić rodzinie w spadku majątek uregulowany i zabezpieczony. Księga wieczysta pełni też taką funkcję zabezpieczającą, w ten sposób że jakikolwiek obrót nieruchomością, z założoną księga wieczystą jest bardzo sformalizowany i wymaga odzwierciedlenia w tejże księdze stanu prawnego, co utrudnia wszelakie machloje i przekręty.
 
Uff.. trochę się tych powodów uzbierało, w sam raz siedem powodów do założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. A jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać zawsze możesz się zwrócić do prawnika specjalizującego się w takich sprawach, to nie koniecznie muszę być ja… ;)

Komentarze

Piotr Furtak
24.11.2012 13:17
Panie Szymonie wpis konstytutywny w księdze wieczystej nie jest w żadnym razie minusem, tym bardziej, że sądy wieczystoksięgowe coraz częściej dokonuje wpisów w przeciągu tygodnia. Ostatnio miałem wpis po 4 dniach. Obrót poza księgowy, to jest duży minus skutkujący bałaganem, który później trzeba wyprostować dość radykalnymi metodami vide ustawa z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Zapis windykacyjny jest niezależny od założenia księgi wieczystej, tak jak napisałem w blogu, choć innymi słowami ;) Co do "szóstego" powodu, ma Pan rację wpis poprawiłem właściwie podmieniłem. Dziękuję za konstruktywną krytykę i pozdrawiam :)
Szymon Posadzy
24.11.2012 08:50
Są też minusy wynikające z założenia KW - przeniesienie własnościowego spółdzielczego staje się konstytutywne (wymaga wpisu w KW). Ponadto "po czwarte" - zapis windykacyjny jest niezależny od założenia księgi, a "po szóste" to nieprawda - służebność osobistą (mieszkania) można ustanowić tylko na nieruchomości, a nie na ograniczonym prawie rzeczowym, podobnie przedmiotem umowy dożywocia moze być tylko nieruchomość (a na zasadzie orzecznictwa SN również użytkowanie wieczyste). Spółdzielcze własnosciowe można obciążyć jedynie hipoteką i ewentualnie użytkowanie (tzw użytkowanie na prawach - ale to też dyskusyjne).

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl