Wpis właściciela w księdze wieczystej a imiona rodziców

17.11.2012 19:38
Wpis właściciela w księdze wieczystej a imiona rodziców
 
Jakiś czas temu znajomy pośrednik w obrocie nieruchomościami zadał mi pytanie. Czy składając wniosek o wpis właściciela w księdze wieczystej na urzędowym formularzu KW-WPIS należy wpisać imiona rodziców. Gdyż pracownik jednego z wydziałów ksiąg wieczystych zwrócił uwagę na brak imion rodziców, pomimo wskazania we wniosku numeru PESEL właściciela nieruchomości.
 
No cóż,  doradziłem żeby dla świętego spokoju dopisał imiona rodziców, gdyż w takiej sytuacji nie ma o co kruszyć kopii.
 
Natomiast od strony prawnej pracownik sądu nie miał racji.
Zgodnie z § 34 pkt 5 lit. f i g rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym z dnia 20 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 162, poz. 1575), w podrubryce 2.2.5 "osoba fizyczna"  wpisuje się szczegółowe dane identyfikujące osobę fizyczną, a imię ojca i imię matki wypełnia się tylko w przypadku braku numeru ewidencyjnego PESEL. Tak więc podanie numeru PESEL jest wystarczające do zidentyfikowania właściciela. Dodatkowe wpisywanie imion rodziców jest zbędne, tym bardziej że prędzej znajdzie się dwóch przysłowiowych Janków Kowalskich mających rodziców o takich samych imionach, niż dwóch właścicieli, którzy mają ten sam numer PESEL. Dla niewtajemniczonych podpowiadam, że coś takiego nie może mieć miejsca. Numer PESEL jest  niepowtarzalny.
Co więcej, w samych urzędowych formularzach, zarówno KW- ZAL jak i KW-WPIS, ustawodawca nie przewidział rubryki do wpisu imion rodziców. Oczywiście można wpisać w rubryce „Treść żądania” imiona rodziców, ale pouczenia o tym wątpliwym obowiązku na początku formularza nie znajdziemy.
 
Skąd w takim razie wpisy imion rodziców w księgach wieczystych? Jest to konsekwencja przenoszenia treści ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej (tradycyjnej) . Sam proces przepisywania treści księgi  tradycyjnej do formy elektronicznej nazywa się migracją ksiąg wieczystych. W księgach papierowych wpisywano w celu rozróżnienia osób imiona ich rodziców, zwyczaj zresztą tak stary jak ludzkość i nadal stosowany choćby w sporządzaniu aktów stanu cywilnego. Migrując księgi wieczyste tradycyjne nie dopisuje się numeru PESEL tylko ujawnia imiona rodziców, co nie zmienia jednak faktu i przepisu rozporządzenia stanowiącego, że obecnie system ksiąg wieczystych jest oparty o numer  PESEL dla osób fizycznych i numer REGON dla pozostałych podmiotów (spółek prawa handlowego, spółdzielni. stowarzyszeń itp.) jako numerów identyfikujących.
 
Tak więc Drodzy Państwo jak to zwykle bywa, życie sobie (zwyczaj sądowy) a przepisy sobie. Dla świętego spokoju ujawniamy imiona rodziców składając wniosek o wpis w księdze wieczystej właściciela (współwłaścicieli).  

Swoją drogą jeśli macie wrażenie, że żąda się od was czegoś o czym prawo milczy, a jedynie pracownik sądu postuluje, zachęcam do skorzystania z opcji „wpisz komentarz”.

Aktualizacja 8-01-2014 r.
Zmienią się formularze wpisów do ksiąg wieczystych - obok numeru PESEL trzeba będzie wpisać imiona rodziców. Takiego newsa przeczytałem w newsletterze LEXa. Czyżby ktoś w ministerstwie czytał mojego bloga ? ;)


 

Komentarze

Piotr Furtak
24.11.2012 13:40
Oczywiście mogą się przydać, choć czasem są dodatkowym problemem. Jak ktoś dostał na chrzcie Patrycjusz a wszyscy urzędnicy piszą Patryk, albo jak matka chciała by córka miała Maria, a proboszcz się nie zgodził i dał Marianna. W akcie zgonu jest inaczej, w księdze wieczystej inaczej i co tu z tym zrobić. Nie jestem przeciwnikiem podawania imion rodziców, tylko niekonsekwencji ustawodawcy oraz czepialstwa niektórych sądów. Nigdzie w formularzu KW-ZAL i KW -WPIS nie jest powiedziane, że trzeba wpisywać imiona rodziców jak dysponuje się numerem pesel. Przysłowiowy Nowak wypełnia formularz działając w zaufaniu do zawartego w nim pouczenia, a tu się dowiaduje przy składaniu na dzienniku podawczym, że jest źle i trzeba poprawić. Co do sądów zgadza się operują tylko imionami rodziców. Co innego notariusze, tu mam na myśli akty poświadczenia dziedziczenia, przy każdym nazwisku żyjącego czy zmarłego figuruje pesel. Pesel nie identyfikuje osoby, tylko imię i nazwisko? Hm. a kto nosi imię i nazwisko.. osoba ;) Pozdrawiam
wyjec prawniczy
24.11.2012 00:31
To wszystko prawda, ale imiona rodziców nawet przy istniejącym numerze PESEL mogą się przydać. Choćby po to, żeby móc wpisać się ze spadku po takiej osobie. sąd nigdy w postanowieniu spadkowym nie operuje peselem, częściej imionami rodziców. poza tym numer pesel nie identyfikuje osoby tylko imię nazwisko oraz imiona rodziców

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko:
Adres e-mail (nie będzie on widoczny):
Pozostało: 1000 znaków
Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, lecz bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. więcej

Adres

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków
kr

Godziny otwarcia

zegar
Poniedziałek - piątek 9:00 - 17:30
Przyjęcia stron wtorek
i czwartek
od 15 - po
wcześniejszym umówieniu.
kr

Kontakt z nami

telefon881 20 30 90
wiadomośćbiuro@kancelariafurtak.pl