Ubezwłasnowolnienie w księdze wieczystej

Ubezwłasnowolnienie w księdze wieczystej
Czy można ujawnić w dziale III księgi wieczystej, że jej właściciel jest ubezwłasnowolniony?
 
Moim zdaniem nie ma podstaw prawnych do ujawnienia takiego wpisu i sąd wieczystoksięgowy taki wniosek powinien oddalić. Choć pojawiają się głosy i rady, żeby składać wniosek do sądu,  prowadzącego postępowanie o ubezwłasnowolnienie właściciela nieruchomości, o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu, poprzez ujawnienie w księdze ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu lub nawet ograniczającego możliwość rozporządzania nieruchomością, to moim zdaniem, jeśli nawet zostaną te wnioski uwzględnione, to nie będą mieć skutku prawnego w postaci wyłączenia rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.  Ubezwłasnowolnienie nie skutkuję tym, że osoba wpisana w dziale II księgi wieczystej przestaje być właścicielem. Ubezwłasnowolnienie, to nie jest element stanu prawnego nieruchomości. Innymi słowy ubezwłasnowolniony nie traci prawa własności a jedynie zdolność do samodzielnego rozporządzania tym prawem (zdolność do czynności prawnych). 
 
Jak sobie radzić w takim razie? No cóż mogę tylko wskazać, że warunkiem koniecznym zbycia nieruchomości, jest okazanie notariuszowi dowodu osobistego. Brak tego kawałka plastiku ze zdjęciem ubezwłasnowolnionego, uniemożliwia mu, dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej, w tym rozporządzającej prawem własności nieruchomości.
 

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również