Trzy najważniejsze dokumenty jakie powinien przedstawić Najemca Wynajmującemu.

Trzy najważniejsze dokumenty jakie powinien przedstawić Najemca Wynajmującemu.

Są trzy dokumenty, o które Wynajmujący powinien koniecznie poprosić Najemcę, przed podpisaniem z nim umowy najmu lokalu mieszkalnego. Kolejność nie jest przypadkowa.

  1. Zaświadczenie o zarobkach (od razu mamy informacje o pracodawcy).
  2. Referencje od poprzedniego Wynajmującego (nie zaszkodzi zadzwonić i zapytać co to za człowiek).
  3. Dowód osobisty (celem ustalenia numeru PESEL Najemcy).

Dlaczego warto wymagać zaświadczenia o zarobkach od Najemcy?

Czy zastanawiali się Państwo dlaczego banki wymagają od osób starających się o kredyt zaświadczenia o zarobkach i bez tego dokumentu w zasadzie nie ma rozmowy o kredycie? Z kolei właściciele lokali o wartości 150, 250, 300 - 400 tyś zł oddają je osobom całkowicie im obcym, bez żadnej weryfikacji kim są, w jaki sposób dotychczas korzystali z cudzej własności i czy w ogóle ich stać na wynajem takiego lokalu (??!!). Mam świadomość, że w praktyce przypadki przedstawiania przez najemców zaświadczenia o zarobkach lub umowy z pracodawcą zdarzają się tylko obcokrajowcom i raczej tym zza zachodniej granicy, którzy przyjechali do Polski pracować na kontrakcie.

Jak ograniczyć ryzyko związane z wynajmem?

Duże ryzyko związane z wynajmem lokali mieszkalnych nie zostanie zniwelowane nawet przez najlepsze prawo i najsprawniejsze sądy, jeśli samo środowisko wynajmujących nie zacznie ze sobą współpracować, żądając referencji i uzależniając wynajęcie lokalu od możliwości finansowych najemcy.

Niestety prawda jest taka, że tylko kontrola społeczna (taka nieformalna) i ryzyko odrzucenia przez innych członków społeczności jest w stanie powstrzymać ludzi od robienia rzeczy powszechnie nieakceptowanych. Mam tu na myśli „zapominanie” przez najemcę o zapłacie ostatniego czynszu po tym jak zostawił klucze w drzwiach i beztrosko opuścił lokal bez informowania o tym fakcie właściciela albo urządzanie ogniska w mieszkaniu połączonego z degustacją alkoholi i wszelakich używek. Ktoś powie - wiadomo młodzi ludzie muszą się wyszumieć. Tylko, dlaczego na koszt i ryzyko właściciela lokalu? Dla którego ten lokal najczęściej kupiony na kredyt (dodatkowe ryzyko) jest formą lokaty kapitału i zabezpieczenia emerytalnego na starość.

Najemca i Wynajmujący - jak się dogadać?

Tak więc drodzy Wynajmujący! Jeśli chcecie spać spokojnie i wprowadzić dobre obyczaje w relacji z waszymi doszłymi i niedoszłymi najemcami, poproście ich o powyższe dokumenty. Z kolei drodzy Najemcy, nie obrażajcie się jeśli właściciel świeżo odremontowanego lokalu w dobrej lokalizacji, blisko centrum jednego z dużych Polskich miast chce mieć pewność, że stać was na zapłatę odstępnego, czynszu do administracji, opłat za media i miejsca parkingowego w garażu.

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również