Trzy najważniejsze dokumenty jakie powinien przedstawić Najemca Wynajmującemu.

Trzy najważniejsze dokumenty jakie powinien przedstawić Najemca Wynajmującemu.

Są trzy dokumenty, o które Wynajmujący powinien koniecznie poprosić Najemcę, przed podpisaniem z nim umowy najmu lokalu mieszkalnego. Kolejność nie jest przypadkowa.

  1. Zaświadczenie o zarobkach (od razu mamy informacje o pracodawcy).
  2. Referencje od poprzedniego Wynajmującego (nie zaszkodzi zadzwonić i zapytać co to za człowiek).
  3. Dowód osobisty (celem ustalenia numeru PESEL Najemcy).

Dlaczego warto wymagać zaświadczenia o zarobkach od Najemcy?

Czy zastanawiali się Państwo dlaczego banki wymagają od osób starających się o kredyt zaświadczenia o zarobkach i bez tego dokumentu w zasadzie nie ma rozmowy o kredycie? Z kolei właściciele lokali o wartości 150, 250, 300 - 400 tyś zł oddają je osobom całkowicie im obcym, bez żadnej weryfikacji kim są, w jaki sposób dotychczas korzystali z cudzej własności i czy w ogóle ich stać na wynajem takiego lokalu (??!!). Mam świadomość, że w praktyce przypadki przedstawiania przez najemców zaświadczenia o zarobkach lub umowy z pracodawcą zdarzają się tylko obcokrajowcom i raczej tym zza zachodniej granicy, którzy przyjechali do Polski pracować na kontrakcie.

Jak ograniczyć ryzyko związane z wynajmem?

Duże ryzyko związane z wynajmem lokali mieszkalnych nie zostanie zniwelowane nawet przez najlepsze prawo i najsprawniejsze sądy, jeśli samo środowisko wynajmujących nie zacznie ze sobą współpracować, żądając referencji i uzależniając wynajęcie lokalu od możliwości finansowych najemcy.

Niestety prawda jest taka, że tylko kontrola społeczna (taka nieformalna) i ryzyko odrzucenia przez innych członków społeczności jest w stanie powstrzymać ludzi od robienia rzeczy powszechnie nieakceptowanych. Mam tu na myśli „zapominanie” przez najemcę o zapłacie ostatniego czynszu po tym jak zostawił klucze w drzwiach i beztrosko opuścił lokal bez informowania o tym fakcie właściciela albo urządzanie ogniska w mieszkaniu połączonego z degustacją alkoholi i wszelakich używek. Ktoś powie - wiadomo młodzi ludzie muszą się wyszumieć. Tylko, dlaczego na koszt i ryzyko właściciela lokalu? Dla którego ten lokal najczęściej kupiony na kredyt (dodatkowe ryzyko) jest formą lokaty kapitału i zabezpieczenia emerytalnego na starość.

Najemca i Wynajmujący - jak się dogadać?

Tak więc drodzy Wynajmujący! Jeśli chcecie spać spokojnie i wprowadzić dobre obyczaje w relacji z waszymi doszłymi i niedoszłymi najemcami, poproście ich o powyższe dokumenty. Z kolei drodzy Najemcy, nie obrażajcie się jeśli właściciel świeżo odremontowanego lokalu w dobrej lokalizacji, blisko centrum jednego z dużych Polskich miast chce mieć pewność, że stać was na zapłatę odstępnego, czynszu do administracji, opłat za media i miejsca parkingowego w garażu.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również