Trzy najczęstsze błędy w umowach najmu lokalu mieszkalnego.

Trzy najczęstsze błędy w umowach najmu lokalu mieszkalnego.

Wiele umów najmu lokalu mieszkalnego jest tworzonych na podstawie szablonów ogólnie dostepnych w Internecie. I jak to zwykle bywa z kopiowaniem gotowych wzorców powiela się pewne błędy. Nie są to co prawda jakieś błędy kardynalne skutkujące nieważnością czynności prawnej, raczej zaniechania utrudniające dochodzenia zapłaty od niepłacących najemców i osób z nimi zamieszkujących.

Błąd 1 - wpisywanie numeru dowodu osobistego zamiast numeru PESEL.

Bez numeru PESEL nie skorzystasz z możliwości złożenia pozwu w e-sądzie. Korzyści z e-sądu to mniejsza opłata od pozwu i brak papierologii (wszystko odbywa się za pośrednictwem systemu elektronicznego). W e-sądzie składamy pozew bez konieczności drukowania, kopiowania i wypełniania dokumentów papierowych i wysyłania ich za pośrednictwem Poczty Polskiej.Nakaz zapłaty niekoniecznie będzie szybciej, ale sama procedura składania powództwa jest mniej praco- i czasochłonna).

Błąd 2 - Brak danych osoby pełnoletniej, wspólnie zamieszkującej z najemcą w wynajmowanym lokalu.
Zgodnie z art. 6881 k.c. wynajmujący może domagać się od najemcy i osoby pełnoletniej z nim zamieszkującej w lokalu zapłaty za czynsz i inne opłaty z tym związane. Najemca i zamieszkujący z nim pełnoletni (partner, konkubent, chłopak dziewczyna itp.) odpowiadają solidarnie za czynsz i opłaty czynszowe. Jest tylko jeden warunek - Wynajmujący musi znać personalia tej osoby, żeby móc ją pozwać w razie W.

Błąd 3 - brak zastrzeżenia właściwości sądu na wypadek sporu.

Co prawda jest przepis art. 37 k.p.c. przewidujący właściwość przemienną w sporach ze stosunku najmu i wskazujący sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości będącej przedmiotem najmu lub dzierżawy. Jednakże w przypadku gdy najemca jest z np. Przemyśla, wynajmuje mieszkanie w Sosnowcu a wynajmujący mieszka w Krakowie, to dla wynajmującego jest korzystniej zastrzec sobie właściwość sądu, do którego ma najbliżej.

Pamiętając o powyższych wskazówkach przy redagowaniu umów najmu ułatwiacie drodzy Wynajmujący sobie i swojemu prawnikowi dochodzenia roszczeń od niepłacących najemców. 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również