Służebność drogi koniecznej, czyli prawo przejazdu i przechodu. A co z mediami i instalacjami pod i nad drogą?

Służebność drogi koniecznej, czyli prawo przejazdu i przechodu. A co z mediami i instalacjami pod i nad drogą?

Do czego zobowiązuje służebność drogi? Rys historyczny

W dawnych czasach instytucja służebności drogi koniecznej miała duże znaczenie szczególnie na wsiach. Nie opłacało się marnować ziemi rolnej, której było zawsze za mało, na gościńce. Dlatego też ustanowiono prawo przejazdu, przechodu i przegonu przez działki sąsiadów, tak żeby można było w okresie prac polowych dojechać zaprzęgiem do swojego pola. W obecnych realiach społeczno-sąsiedzko-gospodarczych o służebność drogi koniecznej najczęściej występują inwestorzy, którzy nabyli tanio (bez dojazdu) działki rolne i po odrolnieniu zamierzają je zabudować. Brak prawnie zapewnionego dojazdu wstrzymuje pozwolenia planistyczno-budowlane (WZiZT, pozwolenia na budowę).

Instalacje pod- i naziemne a służebność drogi

Przykrym jest jednak przekonać się po długotrwałym i kosztownym postępowaniu sądowym, że uzyskujemy upragnione połączenie naszej nieruchomości z drogą publiczną, wyrażone prawem do przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, lecz bez prawa przeprowadzenia instalacji podziemnych (gaz, woda, kanalizacja). Co komu po nieruchomości, do której, co prawda można dojechać, ale mediów już się tak łatwo nie doprowadzi.

Czy można prawo przejazdu i przechodu rozciągnąć także na prawo ułożenia instalacji pod- i naziemnych? Moim zdaniem nie. Służebność drogi koniecznej jest ograniczonym prawem rzeczowym, a skoro jest ograniczonym prawem, to nie podlega interpretacji rozszerzającej. Ktoś powie, że to nic, przecież media będą szły pod drogą i tak sąsiad tej drogi nie zabuduje więc i media mu nie szkodzą. To nie ma znaczenia. Służebność jest prawem ingerującym w cudzą własność. W zamian za tą ingerencję właścicielowi obciążonej nieruchomości należy się rekompensata, nawet jeśli będzie niewielka, to ma do niej prawo. Tak więc nie ma co deliberować i kombinować, lepiej zawczasu we wniosku o ustanowienie służebności zapisać np: … służebności gruntowej, polegającej na prawie przechodu i przejazdu oraz przeprowadzenia sieci i instalacji, a także dokonywania podłączy do sieci i infrastruktury (w szczególności gazociągu, wodociągu, kabli niskiego i średniego napięcia, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz urządzeń i obiektów towarzyszących, teletechniki) przez działki nr ……… (objęte kw …….. ) na rzecz każdoczesnych właścicieli działki nr …. (objętej kw ………).

Służebność przejazdu i przechodu - Ciekawostka z Podhala

Kiedyś jeszcze dopisywało się prawo przegonu po prawie do przechodu i przejazdu (jakby ktoś chciał hodować np. owieczki. Na Podhalu jest takie powiedzenie „kto ma łowce ten ma co chce” ;)

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również