Służebność drogi koniecznej. Czego nie znajdziesz w księgach wieczystych?

Służebność drogi koniecznej. Czego nie znajdziesz w księgach wieczystych?

Służebność drogi koniecznej a księgi wieczyste, czyli temat z cyklu czego Ci księgi wieczyste nie powiedzą?

Istnieje pewna grupa praw, które obciążają nieruchomość bez względu na to czy zostały ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości.

Art. 7. ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko:

  • prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu,
  • prawu dożywocia,
  • służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej,
  • służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia,
  • służebnościom przesyłu.

Przykład: Domek letniskowy w górach i dojazd do działki, a brak wpisu służebności do księgi wieczystej

Otóż wyobraźmy sobie, że kupujemy działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym w ładnie położonej okolicy - gdzieś w górach - z przeznaczeniem na domek letniskowy. Przed transakcją sprawdziliśmy treść księgi wieczystej (dlaczego odpis z księgi wieczystej nie wystarczy patrz: Jak długo ważny jest odpis z księgi wieczystej) działy III i IV czyściutkie bez wpisów i wzmianek ;). W jakiś czas po finalizacji transakcji zakupu nieruchomości orientujemy się, że ktoś regularnie przejeżdza przez naszą posesję, o czym świadczą koleiny na gruncie. Wywiad środowiskowy przeprowadzony wśród sąsiadów wskazuję, iż jeden z mieszkańców okolicznej wsi dojeżdża regularnie w okresie prac polowych do swojej działki rolnej przez naszą posesję. Inkryminowany sprawca naruszeń przyznaję się, „że owszem przejeżdżał… ale mu wolno bo ma służebność!!” Na dowód czego okazuje postanowienie sądu z 1959 r. o ustanowieniu służebności drogi koniecznej polegającej na prawie „przejazdu, przechodu i przegonu (bydła) po parceli gruntowej l.kat. 1256 na rzecz każdoczesnego właściciela parceli l.kat. 1257.

W praktyce zbadanie księgi wieczystej nie chroni przed takimi niespodziankami jak opisane w powyższej historyjce. Bez oględzin nieruchomości i rozpytania sąsiadów lepiej nie podejmować decyzji o kupnie.

Czego nie uwzględnia rękojmia służebności drogi koniecznej?

Cytowany przepis wskazuje też, że rękojmia nie działa także przeciwko takim prawom jak:

  • prawa obciążające nieruchomość z mocy ustawy niezależnie do wpisu, akurat ten zapis jest pusty, gdyż obecnie nie ma takich przepisów. Kiedyś obowiązywała hipoteka ustawowa obciążająca bez wpisu w księdze wieczystej wszystkie nieruchomości podatnika, z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych na podstawie decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości. Obowiązywała do 5 czerwca 2001 r. a została zniesiona w wyniku nowelizacji ordynacji podatkowej ustawą z 11 kwietnia 2001 r., Dz. U. Nr 39, poz. 459)
  • prawu dożywocia - dożywocie rodzaj darowizny z obowiązkiem dożywotniego utrzymania darczyńcy stąd nazwa tego prawa

Służebność drogi nie wpisana do księgi wieczystej

Niewątpliwie służebności czy umowa dożywocia mają doniosłe społeczne/sąsiedzkie/aksjologiczne znaczenie (niepotrzebne skreślić), jednakże co stoi na przeszkodzie żeby sam zainteresowany korzystający z cudzej nieruchomości zadbał o swoje dobrze pojęte interesy i ujawnił swoje prawo w księdze wieczystej.

Kraków, 1 sierpnia 2012 r.

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również