Po co deweloperowi spółka z o.o. sp. k. ?

Po co deweloperowi spółka z o.o. sp. k. ?

„UM. SPÓŁKI OBOWIAZUJE DO DNIA UPŁYWU TERM.TRWANIA GWARANCJI NA ZBYWANE LOKALE PRZY UL.SLUSARSKIEJ”

Powyższy zapis znalazłem w odpisie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jednego z deweloperów. W dziale 2 rubryce 5 opisującej czas na jaki została zawiązana spółka.

Spółki hybrydowe, w których wspólnikiem odpowiadającym bez ograniczeń za zobowiązania spółki jest inna spółka prawa handlowego najczęściej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w skrócenie sp. z o.o. sp.k. Twory takie są bardzo popularne wśród deweloperów i nie chodzi tylko o optymalizacje podatkową. Celem jest też ograniczanie ryzyka związanego z odpowiedzialnością gwarancyjną i wynikającą z przepisów o rękojmi (art. 556 k.c i n.). W praktyce wygląda to tak, że przez okres trwania gwarancji, która przeważnie trwa tyle samo, co odpowiedzialność z tytułu rękojmi (czyli 5 lata od dnia wydania lokalu kupującemu), nabywca lokalu może próbować dochodzić od dewelopera zapłaty za wady zmniejszające wartość i użyteczność lokalu tudzież przymuszać go do wykonania naprawa i poprawek.

Po upływie okresu gwarancji i rękojmi deweloper likwiduje spółkę. Spółka będąca sprzedawcą nieruchomości przestaje istnieć, tak więc nabywca, który rości sobie wobec spółki pretensje o zapłatę lub żąda wykonania poprawek nie ma kogo pozywać.

Wskazanie w pozwie spółki nieistniejącej w obrocie prawnym w dniu wniesienia powództwa skutkuje odrzuceniem pozwu i nic nie da tłumaczenie, że ta spółka kiedyś powodowi mieszkanie z wadami sprzedała.


 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również