Założenie księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego — czy warto? 7 powodów, które potwierdzają, że tak!

Założenie księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego — czy warto? 7 powodów, które potwierdzają, że tak!

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie wymaga ujawnienia w księdze wieczystej.

Czy warto założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu? Odpowiedź jest jednoznaczna — oczywiście, że tak. Istnieje ku temu co najmniej kilka istotnych powodów.

Powód 1: Uwiarygodnienie oferty sprzedaży mieszkania

Po pierwsze, mieszkanie ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i założoną księgą wieczystą jest łatwiejsze do sprzedaży. Nabywca zyskuje ochronę prawną dzięki zasadzie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi wieczystej rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą ujawnioną według treści księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe

Kupując od osoby wpisanej jako właściciel mieszkania w księdze wieczystej, nie musisz martwić się o to, czy sprzedawca faktycznie jest właścicielem. Księga wieczysta pełni dla nieruchomości taką samą rolę jak dowód osobisty dla człowieka — legitymuje i uwiarygodnia.

Powód 2: Atrakcyjniejsza oferta dla kupującego

Po drugie, mieszkanie z księgą wieczystą jest bardziej atrakcyjne dla nabywcy, ponieważ nie będzie on musiał samodzielnie kompletować dokumentów potrzebnych do założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ani ponosić związanych z tym kosztów.

Powód 3: Zabezpieczenie kredytu dla banku

Po trzecie, posiadanie księgi wieczystej umożliwia zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką na mieszkaniu. Bank nie udzieli kredytu pod zastaw mieszkania bez księgi wieczystej, ponieważ zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, wpis w księdze wieczystej jest niezbędny do ustanowienia hipoteki. Nawet jeśli obecnie nie planujesz zaciągania kredytu, w przyszłości może pojawić się taka potrzeba.

Art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece

 

1. W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka).

2. Przedmiotem hipoteki może być także:

1) użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego;

2) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

3) wierzytelność zabezpieczona hipoteką.

 

Powód 4: Uproszczenie postępowania spadkowego

Po czwarte, mieszkaniem z założoną księgą wieczystą możesz rozporządzić zapisem windykacyjnym w testamencie. Mieszkanie bez księgi wieczystej również można zapisać w testamencie, jednak z praktycznego punktu widzenia proces jest znacznie prostszy, gdy księga wieczysta jest już założona. Notariusz będzie potrzebował zweryfikować istnienie nieruchomości — księga wieczysta służy właśnie jako jej oficjalny "dowód tożsamości".

Powód 5: Odrębna własność

Po piąte, wysiłek włożony w założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie pójdzie na marne przy przekształceniu tego prawa w odrębną własność. Ta sama księga wieczysta będzie dalej prowadzona dla przekształconej nieruchomości — obowiązuje tu zasada kontynuacji.

Art. 24ustawy o księgach wieczystych i hipotece

1. Do ksiąg wieczystych dla spółdzielczych własnościowych praw do lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o księgach wieczystych dla nieruchomości.

2. W razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności nieruchomości, księga wieczysta prowadzona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, a wpisana w tej księdze hipoteka na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu obciąża nieruchomość.

3. Właściciel nieruchomości w wypadkach, o których mowa w ust. 2, jest obowiązany do ujawnienia w księdze wieczystej swego prawa oraz danych do oznaczenia nieruchomości.

Powód 6: Ochrona numeru księgi wieczystej

Po szóste, mając założoną księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nie musisz się obawiać, że ciekawski sąsiad będzie ją przeglądał. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie jest traktowane jak odrębna własność lokalu w księdze wieczystej założonej dla gruntu, na którym stoi budynek. Dzięki temu nikt nie ustali numeru księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego własnościowego, przeglądając księgę dla gruntu i budynku.

Powód 7: Uregulowany i zabezpieczony spadek

Po siódme, dobrze jest pozostawić rodzinie w spadku majątek uregulowany i zabezpieczony. Księga wieczysta pełni funkcję zabezpieczającą poprzez to, że wszelki obrót nieruchomością z założoną księgą wieczystą jest ściśle sformalizowany i wymaga odzwierciedlenia stanu prawnego w księdze, co skutecznie zapobiega nieuczciwym praktykom.

Podsumowanie

Założenie księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego przynosi 7 kluczowych korzyści:

  • Uwiarygodnienie oferty sprzedaży mieszkania dzięki ochronie prawnej wynikającej z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych
  • Większa atrakcyjność dla kupującego, który nie musi ponosić kosztów założenia księgi
  • Możliwość zabezpieczenia kredytu hipoteką na mieszkaniu
  • Uproszczenie postępowania spadkowego i możliwość rozporządzenia zapisem windykacyjnym
  • Zachowanie księgi wieczystej przy przekształceniu w odrębną własność
  • Ochrona prywatności - numer księgi wieczystej nie jest publicznie dostępny
  • Zabezpieczenie majątku dla spadkobierców poprzez formalizację obrotu nieruchomością

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również