Jak uzyskać dane kontaktowe osoby będącej właścicielem działek które mnie interesują?

 Witam chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można uzyskać dane kontaktowe osoby będącej właścicielem działek które mnie interesują? Ten Pan ma ponad ..ha terenów, które mnie interesują. Chciałbym się z nim dogadać w sprawie dzierżawy bądź kupna tych działek, bardzo proszę o poradę w tej sprawie.
 
Sprawa nie jest prosta. W księdze wieczystej nie znajdziemy adresu właściciela. W aktach księgi wieczystej takie dane przeważnie są przy jakieś umowie lub wniosku o wpis lub wykreślenie, ale akt księgi wieczystej sąd nam w opisanym przypadku nie udostępni.
Można próbować składać wniosek do ewidencji gruntów z prośbą o podanie danych adresowych, choć moim zdaniem daremny to trud. Bez wykazania interesu prawnego ewidencja gruntów takich danych nie udostępni. Chęć skontaktowania się z właścicielem i przedstawienia mu propozycji sprzedaży, choćby nie wiem jak korzystna to była oferta w mniemaniu chętnego na zakup stanowi w jakimś sensie naruszenie spokoju i prywatności właściciela. No bo przecież gdyby chciał sprzedać swoją działkę, to zapewne złożyłby stosowną ofertę bądź na portalach ogłoszeniowych bądź za pomocą biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo chociaż tabliczkę „na sprzedaż” z numerem telefonu zostawił na działce w widocznym miejscu.
Sama chęć zakupu nieruchomości to nie interes prawny, co najwyżej faktyczny a taki nie korzysta z ochrony prawnej.
 
Można rozpytać sąsiadów lub sołtysa, może właściciel to miejscowy, może ktoś z dalekiej rodziny. Można to zlecić pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.
 
Można sprawdzić numer PESEL właściciela, jeśli jest wpisany w księdze wieczystej, w ogólnie dostępnych wyszukiwarkach KRS. Może akurat ten właściciel jest też prezesem jakiejś spółki prawa handlowego (np.: sp. z o.o.) i figuruje w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.  Akurat te dane są ogólnie dostępne przez Internet a w akta konkretnej spółki można uzyskać wgląd w czytelni właściwego wydziału gospodarczego KRS w dane rejestrowe lub za pośrednictwem komercyjnych wywiadowi gospodarczych (czy jak one się same nazywają) za odpowiednią opłatą oczywiście.
 
Powyższy sposób nie gwarantuje 100% skuteczności, ja bym ją ocenił na 5-15 %, ale zawsze to jedna z metod. Czasem się udaję, ja w ten sposób skontaktowałem się z wierzycielem hipotecznym w jednej ze spraw znając tylko numer księgi wieczystej i jego nazwisko, tak więc metoda sprawdzona i w zasadzie godna polecenia.

 
 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również