Jak rozmawiać z firmami windykacyjnymi w sprawie przedawnionych lub nieistniejących długów

Jak rozmawiać z firmami windykacyjnymi w sprawie przedawnionych lub nieistniejących długów

W ostatnim roku mieliśmy okazję prowadzić przeszło 15 spraw sądowych z firmami windykacyjnymi i kancelariami reprezentującymi wszelkiej maści fundusze sekurytyzacyjne.

Sprawy dotyczyły albo długów dawno przedawnionych albo w ogóle nie istniejących lub wysoce wątpliwych. Najczęstszą przyczyną, z powodu której Klienci zwracali się do nas o pomoc, było wpisanie ich danych do jednego z komercyjnych rejestrów dłużników. Co jak wiadomo, może znacznie utrudnić zaciągnięcie pożyczki lub kredytu hipotecznego. Zdarzały się też sprawy, w których firma windykacyjna, po złożeniu przez domniemanego dłużnika sprzeciwu od nakazu wydanego przez e-sąd, cofała pozew, ale bezmyślnego wysyłania monitów i nękania telefonami nie zaprzestała.

Przyznam, że w kilku sprawach próbowaliśmy załatwić sprawę polubownie w drodze wymiany pism. Na niewiele to się jednak zdało. Dopiero akcja zaczepna w postaci skierowania powództwa o ustalenie nieistnienia roszczenia lub trafnie sformułowane zarzuty w sprzeciwie lub odpowiedzi na pozew skutkowały „uelastycznieniem” stanowiska firmy windykacyjnej, która gotowa była iść na daleko posunięte ustępstwa.

O próbach załatwienia czegokolwiek za pośrednictwem infolinii lub podczas rozmowy z telepracownikiem firmy windykacyjnej nawet nie wspominam. Proces weryfikacji zajmował zdecydowanie za dużo czasu, a i tak rozmowa sprowadzała się do mniej lub bardziej umiejętnej próby nakłonienia do uznania powództwa lub dokonania częściowej spłaty zadłużenia.

Kontaktom telefonicznym z firmami windykacyjnymi mówimy stanowcze nie. Szkoda na to czasu i nic się na tym nie zyskuje. Jedyną dopuszczalną formą kontaktów jest forma pisemna. Jeśli firma windykacyjna cokolwiek proponuję, niech to zrobi na piśmie.

W mojej ocenie, po doświadczeniu ostatniego roku, uważam że skuteczne załatwianie spraw związanych z przedawnionymi lub nieistniejącymi długami powinno następować za pośrednictwem sądu i w zasadzie tylko rozstrzygniecie sądu oddalające powództwo lub uznające zasadność powództwa o ustalenie nieistnienia roszczenia definitywnie zamyka sprawę.

Choć muszę też zaznaczyć, że w przypadku czterech firm windykacyjnych, pomimo prawomocnego oddalenia powództwa, nękanie telefonami i monitami nie skończyło się. Mojemu klientowi odpuścili, natomiast ja jako pełnomocnik otrzymuję monity i telefony. Nie powiem żeby to było jakoś szczególnie uciążliwe. W telefonie ma funkcję blokowania połączeń, a monity wysyłane zwykłą, a nie poleconą, pocztą żadnych skutków prawnych nie wywołują. Niemniej jednak działanie takie oceniam jako moralnie wątpliwe.  

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również