Jak przyspieszyć prawomocność wpisu w księdze wieczystej

Jak przyspieszyć prawomocność wpisu w księdze wieczystej
Mniej więcej z takimi poradami spotkałem się w Internecie.
 
Aby przyspieszyć prawomocność wpisu np.: hipoteki albo prawa własności nieruchomości w księdze wieczystej należy zgodnie z art. 626(10) § 1 zd. 2 Kodeksu postępowania cywilnego złożyć pisemne oświadczenie z którego wynika, że zwalniamy sąd wieczysto-księgowy z obowiązku doręczenia nam zawiadomienia o treści dokonanego wpisu. Często pojawiały się też pisemne wzory takich oświadczeń.
 
Oczywiście jest to jakiś sposób na przyspieszenie „prawomocności” wpisu w księdze wieczystej. Tylko zadałbym pytanie po co przyspieszać „prawomocność” wpisu, skoro takie pojęcie na gruncie ksiąg wieczystych nie funkcjonuje, a sama prawomocność do niczego nie jest potrzebna.
 
Tak wiem, wyjątkiem są banki, wymagające przyniesienia zaświadczenia, że wpis w księdze wieczystej np.: hipoteki, jest już prawomocny. Argumentacja banku, że ten wpis może zostać zaskarżony jest niepoważna, bo któż miałby zaskarżać wpis? Bank na rzecz, którego dokonano wpisu hipoteki czy klient banku, który ma w tym banku kredyt? Żaden z nich nie ma interesu w tym żeby zaskarżać ten wpis. Wobec tego czemu ma służyć to zamieszanie z prawomocnością wpisu hipoteki? Trudno powiedzieć, można tylko przypuszczać, że bank w ten sposób wyciąga z ludzi więcej pieniędzy, tłumacząc się koniecznością wykupienia przez klienta ubezpieczenia kredytu niezabezpieczonego jeszcze hipoteką. Tak jest to chwytliwe wyjaśnienie, na pewno znajdzie wielu zwolenników;) Choć raczej jest bardziej prawdopodobne, że banki tak sobie wymyśliły swoje procedury w wyniku kiepskiego szkolenia, przeprowadzonego (jak to zwykle bywa) przez osobę bazującą tylko na przepisach bez doświadczenia w tej materii.
 
Tyle o bankach. Wracając do „prawomocności” wpisu w księdze wieczystej. Czym się różni wpis nieprawomocny od prawomocnego w treści księgi wieczystej elektronicznej? Niczym.
Mając wpis w księdze wieczystej można biec do notariusza i dokonać zbycia nieruchomości. A to, że przed złożeniem wniosku o wpis nowego właściciela w księdze wieczystej, a już po podpisaniu umowy w kancelarii notarialnej, pojawi się wzmianka o skardze na wpis to już ryzyko kupującego i mankament zasady wpisu deklaratoryjnego.
 
Moim zdaniem nie ma co cudować z przyspieszaniem „prawomocności” wpisu  i zrzekać się doręczenia zawiadomienia, gdyż ten dokument może się jeszcze przydać. Ostatnio przekonałem się o tym, załatwiając jedną ze spraw urzędowych, gdzie konieczne było wykazanie prawa własności klienta. Dla urzędników wydruk z elektronicznej kw nie ma żadnej mocy prawnej. I nic to, że kodeks postępowania administracyjnego nie przewiduje zasady legalnej oceny dowodów (tylko to i to jest dowodem tego a tego), tylko swobodną (w granicach logicznego rozumowania) zasadę oceny dowodów. Czyli dowodem może być wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 75 § 1 K.p.a). Z cała pewnością wydruk elektronicznej księgi wieczystej nie jest sprzeczny z prawem, a może też być zweryfikowany – wystarczy tylko dostęp do Internetu i trochę dobrej woli.
 
Cała nadzieja w tym, że od 1 grudnia 2013 r., wydruki kw elektronicznej będą miały moc dokumentu urzędowego. Do tego czasu zawiadomienie o wpisie z okrągłymi czerwonymi pieczęciami sądu może być bardzo pomocne.
 


Więcej na temat prawomocności wpisu w księdze wieczystej tu.

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również