Dalszy tytuł wykonawczy w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU)

Dalszy tytuł wykonawczy w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU)

Po co wystawia się kolejny tytuł wykonawczy?

Nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym ma postać elektronicznego zapisu w repozytorium danych prowadzonych przez e-sąd. Komornik, wszczynając egzekucje np. z nieruchomości, dokonuje adnotacji w systemie e-sądu o tym, że egzekucja komornicza na podstawie tego konkretnego tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty) została wszczęta. Wskutek tego próba wszczęcia kolejnej egzekucji komorniczej - z innej nieruchomości dłużnika i przed innym komornikiem - nie będzie możliwa, gdyż weryfikacja tytułu wykonawczego wskaże, że na jego podstawie jest już prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Kiedy wystawia się kolejny tytuł wykonawczy?

W takiej sytuacji należy, zgodnie z poniższym przepisem kodeksu postępowania cywilnego, wystąpić o kolejny tytuł wykonawczy, ze wskazaniem, że służyć ma on wszczęciu egzekucji komorniczej z kolejnej nieruchomości – oznaczonej numerem księgi wieczystej.

Art. 793 k.p.c. stanowi, że w razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać drugi i dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.

Jak uzyskać dalszy tytuł wykonawczy? Dalszy tytuł wykonawczy - jaka opłata?

Jak wystawić ponowny tytuł wykonawczy? W przypadku tradycyjnych (papierowych, nie elektronicznych) nakazów zapłaty, składamy wniosek na piśmie do sądu, który wydał dotychczasowy tytuł wykonawczy. Opłata od wniosku o kolejny tytuł wykonawczy podlega opłacie kancelaryjnej 20 zł.

Ile dni na wystawienie tytułu wykonawczego?

Okres oczekiwania na wydanie kolejnego tytułu wykonawczego przeważnie nie przekracza jednego miesiąca.

A jak to wygląda w przypadku nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU)?

Pozyskanie dalszego tytułu wykonawczego w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest bardzo proste. Jak złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym? Po zalogowaniu na konto w e-sądzie klikamy na link „Moje sprawy”, następnie odnajdujemy sprawę, w której zostało już wydane postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty i w której chcemy pozyskać kolejny tytuł wykonawczy. W przypadku większej ilości spraw, można wpisać sygn. akt sprawy lub zaznaczyć opcję filtrowania spraw „Tylko sprawy zakreślone”, odszukać interesujące nas sprawy i kliknąć na symbol teczki. Po wyświetleniu się menu danej sprawy, należy wybrać zakładkę „Pisma procesowe” i kolejno ikonę „Wnieś pismo”. Następnie z rozwijanego menu należy wybrać wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego.

W polu „treść” wpisujemy treść wniosku, taką samą jak przy składaniu wniosku do tradycyjnego sądu.

Wydanie kolejnego tytułu wykonawczego - przy założeniu, że wniosek jest prawidłowy pod względem formalnym i należycie uzasadniony - następuje średnio do 7 dni.

E-sąd doręcza dwa powiadomienia:

  • postanowienie o wydaniu kolejnego tytułu wykonawczego i ten dokument stanowi podstawę do wszczęcia kolejnej egzekucji z nieruchomości
  • postanowienie o kosztach, jeśli wniosek został złożony przez zawodowego pełnomocnika.  

Wniosek o kolejny (dalszy) tytuł wykonawczy składany w e-sądzie nie podlega dodatkowej opłacie.

Cała operacja jest bardzo prosta i intuicyjna. Brak opłaty i przede wszystkim szybkość uzyskania kolejnego tytułu wykonawczego, który można przesłać do komornika via e-sad lub emailem przemawia za wyższością elektronicznego postępowania upominawczego, z którego bardzo chętnie korzystam dochodząc zaległości wobec członków wspólnot mieszkaniowych

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również