Czy warto korzystać z usług pośrednika nieruchomości cz. 1

Czy warto korzystać z usług pośrednika nieruchomości cz. 1
Czy warto?

Jest to pytanie dotykające szerszego problemu, czy warto korzystać z usług profesjonalisty (prawnika, lekarza, mechanika, budowlańca itp.) Moim zdaniem zawsze, gdy nie zajmujemy się daną dziedziną na co dzień, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jest to wbrew pozorom tańsze i szybsze rozwiązanie a ponadto cechuje bogate rozwinięte społeczeństwa, o wysokim poziomie społecznej kultury.

Prowadzenie spraw lub zajmowanie się rzeczami na których się nie znam w zasadzie nie ma sensu. Nigdy bowiem nie zbliżę się nawet do poziomu kompetencji wynikającej z doświadczenia jakie posiada zawodowiec. Czas jaki musiałbym poświęcić na poznanie problemu wolę spożytkować na robienie rzeczy którymi zajmuje się na co dzień i za które otrzymuje wynagrodzenie. Jak dla mnie czas jest dobrem cenniejszym niż pieniądze, dobrem którego zawsze jest mało i nie da się odzyskać.  Zlecając pracę specjaliście w istocie kupujemy sobie bezcenny czas.

Dlaczego zatem warto korzystać z usług pośrednika? Pierwszy argument jest raczej negatywny. Kto choć raz próbował na własną rękę sprzedać nieruchomość zapewne wie o czym mówię. Niewtajemniczonym proponuję zrobić mały eksperyment. Proszę zamieścić ofertę na dowolnym, bezpłatnym portalu ogłoszeniowym i podać numer telefonu kontaktowego (doradzam, aby to był numer tylko do sprzedaży, a nie prywatny czy służbowy, bo inaczej będziecie odbierali telefony od zabłąkanych klientów jeszcze przez pół roku po usunięciu oferty). Drogi Czytelniku, jeśli po 20 telefonach przekonasz się, że tylko jeden telefon był od osoby zainteresowanej kupnem a pozostałych 19 było od pośredników nieruchomości namawiających Cię mniej lub bardziej nachalnie na zlecenie im oferowania twojej nieruchomości, to nie zniechęcaj się będzie tylko gorzej, to dopiero początek. Pośrednicy korzystają z programów przeszukujących wszystkie możliwe portale internetowe i wyłapujących nowe oferty sprzedaży nieruchomości. Tak więc w momencie zamieszczenia przez Ciebie ogłoszenia w Internecie dowiaduje się o tym co najmniej 50 pośredników, którzy wciągają twój numer telefonu na „listę do obdzwonienia”.

Możesz rozwieszać ogłoszenia na słupach ogłoszeniowych, może ktoś zainteresowany przeczyta, choć prędzej będzie to pośrednik na spacerze z dzieckiem niż potencjalny klient. Samo rozwieszanie ogłoszeń gdzie popadanie to chyba wykroczenie? O ile dobrze pamiętam ze studiów to na taki proceder paragraf w kodeksie wykroczeń się znajdzie.

Możesz spróbować dodać ogłoszenie do gazety.. pośrednicy też tam zaglądają ;-)

Tak więc nie ma co kombinować, lepiej zlecić to pośrednikowi. Oferowanie nieruchomości do sprzedaży przez zawodowca niejako z automatu odsieje ziarna (klientów) od... innych pośredników. Skutek będzie taki, że powyższe proporcje zostaną odwrócone (19 telefonów będzie od klientów a jeden od pośrednika, który ma akurat podpisaną umowę z klientem szukającym mieszkania i Twoje mieszkanie odpowiada jego kryteriom). I co najważniejsze telefony odbierać będzie za Ciebie pośrednik.

Kolejny argument, tym razem pozytywny, za skorzystaniem z usług pośrednika związany jest z dostępem do portali ogłoszeniowych. Jeśli sprzedajesz jedną nieruchomość to nie opłaca Ci się płacić miesięcznie ok. 500 zł za możliwość zamieszczania swoich ogłoszeń na najpopularniejszych odpłatnych portalach ogłoszeniowych. Pośrednik ma dostęp do tych portali w ramach abonamentów i koszt opublikowania kolejnego n-tego ogłoszenia jest dla niego relatywnie tani. Co więcej, jeśli nieruchomość i jej cena są atrakcyjne, oferta zostanie przez pośrednika wyróżniona (znajdzie się na początku ofert), w końcu w jego interesie jest szybko sprzedać i w konsekwencji zarobić. Będzie on też dbał o profesjonalne przedstawienia oferty, wykonanie ładnych, nie zniekształconych i dobrze naświetlonych zdjęć. Będzie dbał o aktualność oferty i jej ceny, jeśli uznasz że należy zastosować zasadę OC (czytaj: obniż cenę). Będzie… itd, po prostu robił wszystko żeby znaleźć kupca.
 
W kolejnym wpisie dowiesz się dlaczego lepiej jest zlecić sprawę jednemu pośrednikowi niż dziesięciu.
 

Szukasz prawnika od nieruchomości w Krakowie lub okolicach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc - napisz do nas lub zadzwoń!

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również