Czego oczekuje od komornika i co decyduje o dłuższej współpracy, czyli skuteczny komornik - jak go rozsądnie wybrać?

Czego oczekuje od komornika i co decyduje o dłuższej współpracy, czyli skuteczny komornik - jak go rozsądnie wybrać?

Średnio raz w miesiącu otrzymuję wiadomość lub telefon od komornika, który właśnie otworzył kancelarię komorniczą. Nie mam nic przeciwko takim anonsom. Niniejszy wpis dedykuję komornikom rozpoczynającym działalność oraz tym którzy chcą nawiązać dłuższą współpracę w zakresie windykacji należności. Proszę zapoznajcie się z tym wpisem. Opisują w nim te aspekty waszej działalności komorniczej, które z mojej perspektywy - radcy prawnego zajmującego się dochodzeniem należności wspólnot mieszkaniowych, ułatwiają moją pracę i przyspieszają proces windykacji należności.

Nie oczekuję od komorników skuteczności, gdyż mam świadomość, że skuteczność - rozumiana jako zaspokojenie roszczeń wierzyciela - nie jest zależna w dużej mierze od samego komornika, ale raczej od sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika.  

Czasy kiedy wnioski egzekucyjne kierowałem do najlepszych kraju kancelarii komorniczych wykazujących ponadprzeciętną skutecznością egzekucji komorniczych, mamy już za sobą. Wszystko przez zmiany przepisów, które ograniczyły wierzycielowi wybór komornika spoza apelacji, w której zamieszkuje dłużnik. Także przepisy ograniczające możliwość przyjmowania przez komorników spraw spoza ich rewiru,  doprowadziły do tego, że zaprzestałem kierowania wniosków egzekucyjnych do komorników, którzy co prawda przez telefon deklarowali (a właściwie ich pracownicy), że przyjmą wniosek o egzekucję spoza swojego rewiru, a później odmawiali wszczęcia egzekucji powołując się na przekroczenie limitów spraw w danym roku.  

Art. 10 ust 4. ustawy o komornikach   

Komornik wybrany przez wierzyciela odmawia wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia albo wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, jeżeli spełniony został przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • 1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy, chyba że łączna liczba wszystkich spraw, jakie wpłynęły do kancelarii w roku poprzednim, nie przekroczyła 1000;
 • 2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2500, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
 • 3) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000.

Nie napiszę też, że oczekuję kontaktowości, gdyż jest to oczywiste - utrudniony kontakt z kancelarią komorniczą, niedostępny komornik, brak odpowiedzi na zapytania kierowane za pośrednictwem poczty elektronicznej, brak strony internetowej - dyskwalifikują kancelarię.  

Skupię się raczej na pewnych nieoczywistych niuansach, które akurat z mojej perspektywy decydują o długotrwałej współpracy i wyborze konkretnej kancelarii komorniczej. Myślę, że ma to duże znaczenie dla samych komorników biorąc pod uwagę, że konkurencja na rynku usług komorniczych jest dość duża.  

W chwili, gdy piszę te słowa, w rewirach poszczególnych krakowskich sądów rejonowych dla:

 • Śródmieścia działa 13 kancelarii komorniczych;
 • Krowodrzy są 22 kancelarie komornicze;
 • Podgórza -  także 22 kancelarie komornicze.
 • Nowej Huty – 17 kancelarii komorniczych.  

Łącznie w samym Krakowie działają 74 kancelarie komornicze.  

Na co zwracam uwagę, przy wyborze komornika i podjęciu stałej z nim współpracy?

 • Właściwość komornika podana w sposób łatwy do weryfikacji. Dobry przykładem jest witryna komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Podgórza w Krakowie Pani Ewy Czuber-Kiełkowicz. Nie dość, że na pierwszej stronie został podany alfabetyczny spis ulic znajdujących się w rewirze kancelarii komorniczej, to jeszcze funkcjonuje wyszukiwarka rewirów komorniczych dla innych miast i innych komorników. Większość informacji jakie można znaleźć na stronach innych kancelarii komorniczych ogranicza się do oznaczenia swojej właściwości na zasadzie: "Jestem właściwy dla dzielnicy nr VIII, VIII, IX, X, XI i XII albo "jestem właściwy dla Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia". Mieszkam w Krakowie od urodzenia, ale nie wiem jakie ulice mieszczą się w dzielnicy VIII czy IX. Wyszukiwarka rewirów zamieszczona na stronie komornik Czuber-Kiełkowicz skutkuje tym, że wyszukiwanie rewirów zaczynam od strony Pani komornik. Taka wyszukiwarka to mała rzecz a robi robotę.  
 • Przesyłanie korespondencji drogą e-mailową, w szczególności wezwania o zaliczki w związku ze wszczęciem egzekucji komorniczej. Znacznie przyspiesza wszczęcie egzekucji jeśli komornik zada sobie trud wysłania wezwań drogą e-mailową. Wysyłka tradycyjną pocztą też jest konieczna w końcu obowiązuje zasada pisemności w postępowaniu egzekucyjnym, choć tu muszę zaznaczyć, że ostatnio otrzymałem wezwanie z kancelarii komornik Magdaleny Dyląg (Kancelaria przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Krowodrzy w Krakowie), w formie załącznika pdf z podpisem elektronicznym.  Można? Można, szybciej i wygodniej.
 • Doceniam zespół kancelarii komorniczej, który odpisuje na e-maile. Nie wysyłam ich dużo, a jeśli już, to z informacjami naprawdę istotnymi dla wierzyciela - np. prośba o kartę rozliczeniową lub z informacjami istotnymi dla komornika (numery rachunków bankowych dłużnika, informacje o jego majątku itp.). Przykre jest gdy e-mail wierzyciela przepada w spamie lub w ogóle nikt na niego nie odpisuje. Skoro komornik, na swojej stronie zamieszcza adres poczty elektronicznej, to chyba w jakimś konkretnym celu, a nie tylko dlatego, że wypada mieć.   
 • Dokładny opis podjętych w sprawie czynności z przesłaną kartą rozliczeniową. Tu też muszę wyrazić pozytywną opinię o kancelarii pani komornik Ewy Czuber-Kiełkowicz. Nawet jeśli podjęte przez nią czynności egzekucyjne nie przyniosły efektu, to wszystko jest dokładnie i szczegółowo opisane. Z kolei karta rozliczeniowa pozwala zarządcy nieruchomości lub administratorowi przypisać należności w saldzie dłużnika - członka wspólnoty. Na podstawie samego postanowienia o zakończeniu egzekucji komorniczej, z którego wynika tylko, że komornik wyegzekwował kwotę x, nie wiele da się ustalić i dla księgowego wspólnoty mieszkaniowej i tak jest potrzebna karta rozliczeniowa.  
 • Przesyłanie informacji o ustalonych składnikach majątkowych w szczególności księgach wieczystych należących do dłużnika. Taka informacja jest szczególnie cenna, gdyż pozwala mi złożyć wniosek o wszczęcie egzekucję z nieruchomości lub dokonać wpisu hipoteki przymusowej zabezpieczającej roszczenie wierzyciela.  
 • Negatywne opinie w Googlach wystawiane przez dłużników, to paradoksalnie całkiem dobre referencje komornika. Im więcej takich negatywnych komentarzy tym lepiej świadczy to o skuteczności i zaangażowaniu komornika.  

Co oferuję i jakie czynności zlecam komornikowi?

Przeważnie są to cztery kategorie czynności.  

 • Po pierwsze - wnioski o egzekucję dłużników wspólnot mieszkaniowych, z moich wewnętrznych statystyk wynika, że takie egzekucję są w ponad 90 % skuteczne.  
 • Po drugie - wnioski o egzekucję dłużników - najemców, tu przyznaję otwarcie, że takie egzekucje przeważnie nie rokują pozytywnie, ale ich celem jest dokonanie wpisu dłużnika do Krajowego Rejestru Zadłużonych.  
 • Po trzecie – wnioski egzekucyjne przeciwko dużym koncernom i instytucjom finansowym. To kategoria dłużników, którzy przegrali sprawy sądowe i nie płacą.. bo nie płacą. W zasadzie nie wiem dlaczego nie regulują swoich należności, ale egzekucje wobec nich okazują się prawie zawsze skuteczne.  
 • I ostatnia kategoria, to coś czego chyba każdy komornik nie lubi, czyli doręczenia korespondencji sądowej. Też tego nie lubię, ale przepisy i postawa pozwanych zmuszają mnie do składania takich wniosków. Uczciwie wskazuję komornikowi, że doręczenie może się okazać nieskuteczne i będzie konieczne ustalanie adresu zameldowania pozwanego za pośrednictwem bazy PESEL, czy zapytania do właściwego oddziału ZUSu czy Urzędu Skarbowego.  

Podsumowanie: Najlepszy komornik dla mnie to taki, który spełnia powyższe wymagania

Myślę, że niniejszy artykuł może się okazać pomocy dla komorników rozpoczynających działalność komorniczą. Nie ukrywam, że chętnie poznałbym też opinie samych komorników: co im przeszkadza i czego by oczekiwali od pełnomocników fachowych, którzy kierują do nich wnioski. 

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również