Od początku prowadzenia kancelarii, czyli od 2011 r., prowadzę wewnętrzną statystykę związaną z wpisami w księgach wieczystych. Odnotowuję datę złożenia i datę rozpoznania każdego wniosku (czyli dokonania przez sąd wpisu) – niezależnie czy dotyczy założenia księgi wieczystej, wpisu w niej lub wykreślenia z niej.
W niniejszym wpisie przedstawiam średnie terminy oczekiwania na rozpoznanie wniosku o wpis w księgach wieczystych w sądach apelacji krakowskiej.
Należy jednak zaznaczyć, że prezentowane dane nie są oficjalnymi statystykami sądów, a jedynie wyciągiem z rejestru prowadzonego przez jedną z kancelarii wyspecjalizowanych w problematyce ksiąg wieczystych.
Ponadto baza danych, na podstawie której ustaliłem średnie terminy, nie może być uznana za reprezentatywną. Ponad 70% wniosków, które kieruję do sądów wieczystoksięgowych, dotyczy IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, prowadzącego księgi wieczyste głównie dla miasta Krakowa.
Sprawy, które prowadzę, to nie tylko proste wpisy o wykreślenie hipoteki banku czy wpisanie spadkobiercy. Większość spraw dotyczy skomplikowanych stanów prawnych, prostowania wieloletnich błędów oraz zakładania ksiąg wieczystych dla nieruchomości nabytych na podstawie aktów własności ziemi. To właśnie przekłada się na dość długi termin średniego wpisu w księgach wieczystych dla Krakowa.
Na statystyki wpływa również cykliczność terminów wpisów w księgach wieczystych. W ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy programy wspierające osoby kupujące za kredyt, wpisy w działach I-O numerów ID działek oraz przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów pod budynkami mieszkalnymi we własność. Każda z tych akcji i nowelizacji przepisów skutkowała spiętrzeniem spraw w księgach wieczystych i ogólnym wydłużeniem terminów rozpoznania wniosków.
Niemniej jednak statystyki prezentowane w niniejszym wpisie są konsekwentnie prowadzone od 2011 r. i dają orientacyjny pogląd na czas oczekiwania na rozpoznanie wniosku złożonego do sądu.
Średni czas oczekiwania na wpis w księgach wieczystych według sądów
Dla przejrzystości podaję nazwy miast zamiast formalnych oznaczeń wydziałów ksiąg wieczystych:
- Kraków – 73 dni
- Wieliczka – 25 dni
- Skawina – 120 dni
- Skała – 57 dni
- Proszowice – 34 dni
- Czernichów – 153 dni
- Wadowice – 71 dni
- Brzesko – 53 dni
- Bochnia – 15 dni
- Limanowa – 120 dni
- Mszana Dolna – 91 dni
- Nowy Targ – 67 dni
- Nowy Sącz – 28 dni
- Sucha Beskidzka – 124 dni
- Tarnów – 96 dni
- Myślenice – 212 dni
- Krzeszowice – 70 dni
Co wpływa na szybkość rozpoznania wniosku o wpis w księdze wieczystej?
Kluczowym czynnikiem jest obsada kadrowa danego sądu. W mniejszych sądach wieczystoksięgowych pracuje zazwyczaj dwóch referendarzy – gdy jeden z nich jest nieobecny z powodu urlopu lub choroby, czas oczekiwania automatycznie się podwaja.
Wnioskodawca ma bezpośredni wpływ na dokładne przygotowanie wniosku i dokumentów oraz uiszczenie należnej opłaty.
Braki formalne wniosku (brak podpisu, nieprawidłowe wypełnienie lub pominięcie rubryk, dołączenie kopii zamiast oryginałów dokumentów) prowadzą zazwyczaj do jego oddalenia, co wymaga ponownego złożenia i opłacenia wniosku. Próby polemiki z sądem wieczystoksięgowym rzadko są skuteczne.
Sądy wieczystoksięgowe w sposób bardzo dokładny i sformalizowany sprawdzają treść wniosku, załączonych dokumentów oraz księgi wieczystej. Jest to uzasadnione, ponieważ chodzi o czyjąś własność (często dorobek całego życia), dlatego dokładność i rzetelność są wskazane.
Z tego względu warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przygotuje prawidłowy wniosek.
Czy wniosek o wpis w księdze wieczystej można złożyć elektronicznie?
Obecnie nie ma takiej możliwości. Nawet urzędy państwowe, składając wnioski o ujawnienie Skarbu Państwa lub jego przedstawicieli (tzw. statio fisci), muszą drukować decyzje np: wojewody, opatrywać je pieczątkami i składać w formie papierowej na dzienniku podawczym lub wysyłać pocztą.
Jedynie notariusze i komornicy mogą składać wniosek o wpis wzmianki w księdze wieczystej drogą elektroniczną, ale dokumenty (np. akt notarialny) i tak muszą złożyć w wypisach papierowych do sądu wieczystoksięgowego.
Czy lepiej wniosek wysłać pocztą czy złożyć osobiście?
Sposób dostarczenia wniosku nie ma wpływu na szybkość jego rozpoznania. Osobiste złożenie wniosku jest istotne jedynie ze względu na możliwość natychmiastowego uzyskania numeru DZKW (numer dziennika ksiąg wieczystych). Każdy wniosek otrzymuje taki numer. W przypadku wniosku o wpis lub wykreślenie w istniejącej księdze wieczystej numer DZKW jest automatycznie odnotowywany w odpowiednim dziale tej księgi. Natomiast przy składaniu wniosku o założenie nowej księgi wieczystej, numer DZKW poznamy wyłącznie składając wniosek osobiście w sądzie. Próba uzyskania tego numeru telefonicznie, nie zawsze się uda, ze względu na ochronę danych osobowych.
Które wpisy są najszybciej realizowane?
Z moich obserwacji wynika, że sąd najszybciej rozpoznaje proste wpisy, takie jak wykreślenie hipoteki banku, wpis jednego spadkobiercy czy zmianę właściciela po zakupie nieruchomości.