Co oznacza w księdze wieczystej: wykreślono przy dokonaniu wpisu? Rola wzmianek w księgach wieczystych

Co oznacza w księdze wieczystej: wykreślono przy dokonaniu wpisu? Rola wzmianek w księgach wieczystych

Przeglądając poszczególne działy księgi wieczystej pierwsza rubryka na jaką napotykamy, to rubryka Wzmianki w dziale x, gdzie x to może być I, I-O, I-SP, II, III i IV.

Rubryka ta może być bez wpisów albo tak jak podano na poniższym przykładzie.

Wykreślono przy dokonaniu wpisu w dziale IV księgi wieczystej - co to oznacza?

„Rubryka 4.1. Wzmianki w dziale IV” to wycinek z działu IV księgi wieczystej elektronicznej przeglądanej w opcji „Przeglądaj zupełną treść KW” Rubryka ta składa się z czterech podrubryk wskazanych kolejno:

  • numer wzmianki, jest to niepowtarzalny numer nadawany każdemu wnioskowi (pismu) składane na dzienniku podawczym wydziału ksiąg wieczystych. Numer DzKW zostaje automatycznie uwidoczniony w odpowiedniej księdze wieczystej i odpowiednim dziale, w którym żądanie (np.: wpis właściciela w dziale II) ma być ujawnione bądź wykreślone (np.: wykreślenie służebności drogi koniecznej w dziale III).
  • chwila zamieszczenia, jest to data i godzina w której, wniosek został złożony został na dzienniku podawczym i zarejestrowany przez pracownika sądu w systemie biurowości ksiąg wieczystych.
  • chwila wykreślenia, podobnie jak chwila zamieszczenia, jest to data i godzina wykreślenia wzmianki. Wykreślenie wzmianki następuję w momencie dokonania wpisu w dziale księgi wieczystej, w której wzmianka była uwidoczniona lub oddalenia wniosku z jakichkolwiek powodów.
  • omówienie wykreślenia wzmianki, co tu tłumaczyć, jak sama nazwa wskazuje jest to krótkie omówienie wykreślenia wzmianki.

Na podanym przykładzie wykreślenie wzmianki nastąpiło w związku z dokonaniem wpisu (hipoteki), o czym świadczy sformułowanie „wykreślono przy dokonaniu wpisu” hipoteki. Przy czym sformułowania „wykreślono przy dokonaniu wpisu” nie należy utożsamiać z wykreśleniem hipoteki. Wykreślona została wzmianka, gdyż spełniła już swoją funkcję ostrzegającą i nie ma potrzeby żeby jak to się mówi „blokowała księgę wieczystą”.

Problemy związane z wzmiankami w księgach wieczystych

Problem ze wzmiankami polega też na tym, że nie każdy może sobie przeglądnąć dokumenty, stanowiące podstawę ujawnienia wzmianki. Taką możliwość ma generalnie tylko notariusz. Dlatego też do czasu rozpoznania wzmianki, nie można być pewnym co się w księdze wieczystej zmieni. Większość potencjalnych nabywców wstrzyma się do czasu rozpoznania wniosku i wykreślenia wzmianki. No chyba, że notariusz w akcie notarialnym opiszę czego dotyczy wniosek, dzięki czemu kupujący będzie świadomy, że wniosek dotyczy np.: wykreślenia służebności mieszkania w związku ze śmiercią uprawnionych.

Jaka jest rola wzmianek w księgach wieczystych?

Rolą wzmianki jest ostrzegać każdego kto przegląda treść księgi wieczystej: uwaga! został złożony wniosek, ten wniosek na razie czeka na rozpoznanie, ale za jakiś czas, za miesiąc, może dwa (czasem szybciej), trafi na biurko referendarza sądowego i jeśli z wnioskiem i załączonymi do niego dokumentami wszystko jest ok, to treść księgi wieczystej ulegnie zmianie. Może to być nowy właściciel (jeśli wzmianka jest w dziale II), może jakaś służebność, roszczenie z umowy przedwstępnej, ostrzeżenie o toczącym się postępowaniu (jeśli wzmianka figuruje w dziale III) lub hipoteka (dział IV).

Kiedy wzmianka zostanie wykreślona, rubryka dotycząca wzmianek ma dla przeciętnego użytkownika ksiąg wieczystych charakter techniczny. Na podstawie daty wykreślenia może ustalić, czy wpisu lub wykreślenia dokonano niedawno, dawno lub bardzo dawno. Tu wyjaśnienie: specjalnie nie chcę podawać żadnych terminów, żeby nie tworzyć szkodliwego precedensu (tak jak pokutuje przeświadczenie, że odpis z księgi wieczystej nie starszy niż miesiąc jest aktualny ;-)

Dla mnie rubryka dotycząca wzmianek ma znaczenie statystyczne. Porównując daty od zamieszczenia wzmianki do chwili jej wykreślenia, mogę ustalić jak szybko sąd rozpoznaje wnioski. Ot takie zboczenie zawodowe, ale przydaję się wiedzieć jak szybko poszczególne sądy wieczystoksięgowe opanowują wpływ. Zresztą zawsze drugie z pytań, które zadają klienci, zaraz po pytaniu „ile to będzie kosztować ?” brzmi „ile to zajmie czasu” ;-)

 

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego Kraków

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również