Blog

- A A A +

Tematy główne


Archiwum postów


Chmura tagów

Jak ustalić numer księgi wieczystej

Skuszony wizją lepszego pozycjonowania strony mojej kancelarii w Googlu ;) czyniąc zadość sugestiom mojego webmastera, ażeby strona miała treść, zaczynam redagować swojego bloga. Choć sam tajników Internetu nie pojmuję, wychodzę z założenia, że po to się uczymy całe życie w swojej branży, żeby uznać supremację innych speców w ich dziedzinach i słuchać ich rad, tak więc zaczynam przygodę z blogiem. Jak już wspomniałem na pozycjonowaniu się nie znam, ale o księgach wieczystych mogę Państwu parę ciekawych rzeczy opowiedzieć. Tak więc zapraszam do lektury pierwszego i mam nadzieje, że nie ostatniego wpisu.
 
Jak ustalić numer księgi wieczystej
 
Księgi wieczyste są jawne, każdy może je przeglądać pod czujnym okiem kamer i pracowników sądu (w przypadku ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej) lub w zaciszu swojego mieszkania przed komputerem w przypadku ksiąg wieczystych elektronicznych. Tylko jak sprawdzić księgę wieczystą nie znając jej numeru? Najpierw należy ustalić numer działki ewidencyjnej i jej położenie (obręb, jednostkę ewidencyjną). Korzystając z genialnego portalu www.geoportal.gov.pl można ustalić numer, obręb i jednostkę ewidencyjną większości działek rolnych i nierolnych. Dlaczego nie wszystkich? Ponieważ geoportal udostępnia dane i mapy wykorzystywane do celów np.: ustalania dopłat bezpośrednich dla rolników, stąd mapy te obejmują przede wszystkim tereny wsi i mniejszych miejscowości. Próżno szukać w geoportalu map dla Krakowa, Wrocławia czy też Warszawy. Ostatnio szukałem działki na terenie Jaworzna niestety geoportal też tego miasta nie obejmuję, ale Jaworzno ma swój własny portal z informacją przestrzenną, podobnie Kraków ma swój autorski Miejski System Informacji Przestrzennej (ostatnio został rozbudowany o kolejne funkcje.. kocham za to moje miasto) w skrócie „msip”, tak też szukam linku do tego portalu wpisując w googlach „msip Kraków”. Jeszcze jedna uwaga odnośnie geoportalu, ułatwia ona niezmiernie pracę, ale nie można go traktować jak ewidencji gruntów i budynków, gdyż tym nie jest. Dane zawarte w geoportalu nie są aktualizowane na bieżąco.
 
Mając już numer działki, dla której szukamy księgi wieczystej, kolejnym krokiem jest ustalenie numeru księgi wieczystej. Sposoby są generalnie dwa: bez wychodzenia lub z koniecznością wyjścia z domu. Pierwszy wymaga założenia konta na platformie ePuap, do czego gorąco namawiam (obecnie takich profili jest zaledwie 55 tyś trochę mało jak na 17 mln potencjalnych petentów wszelkiego rodzaju urzędów). Mając założone konto na platformie ePuap odpada problem podpisu elektronicznego, wniosek do wydziału ewidencji gruntów można wysłać z platformy ePuap nie wychodząc z domu wystarczy dostęp do Internetu. Przykładowo, w Krakowie działa to tak, najpierw należy opłacić przelewem opłatę w wysokości 4 zł. (opłata za udzielenie informacji o nr księgi wieczystej) na konto Urzędu Miasta, ale nie to na które przelewa się opłaty skarbowe. 4 zł. wpłacamy na specjalne konto tylko do wpłat za informacje lub materiały uzyskane z ewidencji gruntów numer konta na stronie wydziału geodezji. Mając elektroniczne potwierdzenie przelewu w formacie PDF, załączamy je do wniosku. Wypełniamy formularz elektroniczny który jest na tyle prosty do wypełnienia, że chyba nie wymaga wyjaśnienia, dodam tylko że działkę można wskazać podając jej nr, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres. Przeważnie na drugi dzień roboczy otrzymujemy mejla z informacją o numerze księgi wieczystej. Cała operacja zajmuję ok. 1 godziny czasu i kosztuje całe 4 zł. a wszystko to bez wychodzenia z domu/biura.
 
A jest jeszcze druga opcja można udać się do urzędu - wydziału zajmującego się ewidencją gruntów (w Krakowie przy ul. Grunwaldzkiej) wypełnić formularz, opłacić w kasie… i odstać swoje w kolejce ;)
 
Inne popularne wpisy:
Kiedy wpis w księdze wieczystej staje się prawomocny
Co oznacza kod żądania w księdze wieczystej
Wykaz zmian gruntowych zamiast wyrysu z ewidencji gruntów i budynków
Wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości
Mam numer księgi wieczystej, ale to nie ta księga

 
Dodano: 21:05 15 Czerwiec 2012
Komentarze
16:02 24-10-2013
Mapa dla M.St. Warszawy jest dostępna tutaj http://www.mapa.um.warszawa.pl/ dostępne są m.in. takie informacje jak numery obrębów oraz numery działek
Piotr Furtak
21:33 10-06-2013
Wysokość opłaty (całe 4 zł) wynika z.. uwaga tu będzie dłuuuga nazwa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego z dnia 19 lutego 2004 r., a dokładnie Załącznika nr 4 pt. Wysokość opłat za udzielanie informacji ust. 2 lp. 5 Dane o przedmiocie ewidencji - 4 zł za każdą działkę, budynek lub lokal. I wszystko jasne. Tak na marginesie powiem szczerze, że musiałem sprawdzić w rozporządzeniu, w którym miejscu znajdowała się ta opłata. Tyle razy z tego korzystałem nie wiedząc dokładnie gdzie znajduje się podstawa prawna. Czasem praktyka wyprzedza teorię ;-) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
20:07 10-06-2013
Warto jeszcze dodać, że profil na portalu e-pułapka (jak miło ten komputerek poprawia ) musi być zaufany, a takowego posługując się sprzętem nowoczesnym tj. Tabletem który nie lubi Activexów bez wychodzenia z domu nie założymy. Nigdzie nie widać ani formularza ani cennika do opłat 4 zł, coś się obawiam że standard to dziś 17 i nie wiem czy mam płacić za dwa numerki sąsiadujących działek czy za jedną informację. W czasie jaki dotychczas zajęło mi to nie wychodzenie z domu z TLK dojechałbym juź pewnie z Warszawy do Miechowa zdążając do mego rodzinnego Krakowa, "gdzie jest ratusz, wokół tłum kościołów, co jak zbrojna floty wieże niesie ostre, i dachy spadziste, i banie z blachy nad mglistą równiną. "
Marek Zieliński
00:03 25-01-2013
Informacje cenne i przydatne. Szkoda tylko że nie wszystkie miasta są ujęte w tej bazie.. i tak muszę iść do urzędu i "odstać swoje " ale pomysł dobry. Pozdrawiam
Maciej Kowalski
19:49 15-11-2012
Jak dokładnie nazywa się ten wniosek o wydanie nr księgi wieczystej, bo na ePUAP nie mogę znaleźć. Odpowiedz Na stronie ePuap klikamy kolejno: "Geodezja i Kartografia", następnie "Udostępnianie informacji w zakresie zasobów geodezyjnych i kartograficznych", następnie "Wydawanie wypisów, wyrysów i wypisów, informacji z operatu ewidencyjnego, mapy ewidencyjnej oraz kopii dokumentów uzasadniających wpisy do bazy danych operatu ewidencyjnego", następnie "Wniosek o udostępnienie danych z operatu ewidencyjnego", i jak się otworzy formularz do wypełnienia zaznaczamy "informacje o nr księgi wieczystej". Proszę jeszcze pamiętać o wpisaniu właściwej miejscowości, w której jest siedziba ewidencji gruntów i budynków. Pozdrawiam Piotr Furtak

dodaj komentarz